Poland

Hiszpania - Baleary wywłaszczyły właścicieli 56 domów; przyjmą w nich...

pokaż komentarz

3.03.2021, Madryt (PAP) - Rząd wspólnoty autonomicznej Balearów wywłaszczył posiadaczy 56 obiektów mieszkalnych, do których zamierza sprowadzić ubogie rodziny z archipelagu. Dotychczasowym właścicielom nieruchomości ma zwrócić łącznie ponad 12 mln euro.

W środę odpowiedzialny w balearskim rządzie za sprawy mieszkalnictwa Josep Mari wyjaśnił, że spłata wartości mieszkań będzie realizowana w ciągu siedmiu lat.

Agencja Europa Press wskazała, że kwota, jaką w ramach rekompensaty wypłaci właścicielom regionalny rząd, jest oponad 40 proc. niższaw stosunku do aktualnej ceny mieszkań na Balearach.

"To pionierskie przedsięwzięcie w skali Hiszpanii. W żadnym innym regionie nie podjęto jeszcze takiej decyzji" - powiedział Josep Mari, zaznaczając, że spodziewa się spraw sądowych zakładanych przez dotychczasowych właścicieli rządowi Balearów.

Mari wyjaśnił, że głównym celem wywłaszczenia jest przygotowanie mieszkań społecznych dla najbiedniejszych rodzin tego archipelagu. Dodał, że 27 z tych lokali znajduje się na Majorce, 23 - na Minorce, zaś sześć zlokalizowanych jest naIbizie.

Według władz Balearów nowi mieszkańcy nieruchomości zapłacą za nie w ciągu miesiąca nie więcej niż 30 proc. swoich dochodów.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

Football news:

Koeman will remain Barcelona coach. Laporta will support him after winning the Spanish Cup
The idea of a Super League is more than 20 years old. Let's briefly tell its story
Ferdinand on Super League: This is a war against football, a disgrace. A closed institution for big shots. This is just business
Is this what our dream changes look like?
Sanya about the Super League: I'll finish watching football. This is not the football I know
Juventus about the Super League: The clubs will receive 3.5 billion euros, but now we can not guarantee that the project will be implemented
Neville on Super League punishment: Huge fines, points deduction, take away their titles, who cares? Let them fly out