Poland

"Historyczna". Jest polsko-amerykańska umowa ws. energetyki jądrowej

pokaż komentarz

@DesBatory: Francuscy socjalistyczni politycy zniszczyli atomowy potencjał swojego kraju. Ich elektrownie są w dupie, spora cześć wymaga systematycznej modernizacji, a plan odchodzenia od tej technologii zablokował prace badawcze i fundusze rozwojowe. Skoro ma być wygaszone to nie ma inwestycji w badania. Niemiecka nagonka Zielonych eko szurów zrobiła swoje.

Funkcjonujący przez lata we francuskiej polityce konsensus w sprawie strategicznej i niepodważalnej roli energetyki jądrowej został przełamany przez socjalistę François Hollande’a, który, zabiegając o głosy Zielonych w kampanii prezydenckiej w 2012 r., obiecał istotne wzmocnienie sektora energii odnawialnych kosztem atomu. We współpracy ze sprzyjającym mu lewicowym rządem (tzw. większość prezydencka) przeforsował on w 2015 r. Ustawę o transformacji energetycznej, przewidującą obniżenie udziału energii jądrowej w bukiecie energetycznym Francji z 75 do 50 proc. w perspektywie 2025 r.

Z kolei Emmanuel Macron, przejąwszy pełnię władzy po zwycięskich wyborach prezydenckich i parlamentarnych wiosną 2017 r., utrzymał proekologiczną agendę zainicjowaną przez socjalistów, z tym że wydłużył horyzont czasowy jej wdrażania do 2035 r. Do tego czasu ma zostać wygaszonych 14 reaktorów, które pamiętają prezydenturę Valéry’ego Giscard-d’Estainga. Dwa najstarsze, zlokalizowane w miejscowości Fessenheim w dolnym biegu Renu przy granicy z Niemcami i Szwajcarią, zostały wyłączone z końcem czerwca br. Pozostałe 44 reaktory, z których większość uruchomiono w latach 1980., wymagają głębokiej i kosztownej modernizacji, umożliwiającej wydłużenie ich żywotności do 2050 r.

Zresztą polecam przeczytać całość, artykuł jest świeży i dość dobrze opisuje sytuacje.

https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/francuska-energetyka-jadrowa-walczy-o-przetrwanie/

Football news:

Carvajal will miss 4 matches of Real Madrid and plans to return to the Derby with Atletico
Messi always went a lot without the ball. Best of all, this problem was solved Guardiola
Trent on the Premier League calendar: something Needs to change. We do not have time to recover, it leads to injuries
Emir Kusturica: Ronaldo is an ideal, he earned a lot of money, but where is his personality? What can he tell you? Nothing
Maradona is the best dribbler with a phenomenal number of goals and assists. But is it true that he won Serie A alone?
Italian championship. Juventus will play Benevento, Atalanta Miranchuk against Verona, Inter away to Sassuolo
Ex-Manchester United defender Valencia moved to Mexico's Queretaro