Poland

Gospodarka w Chinach wzrosła w 2020 roku o 2,3 proc., przewyższając oczekiwania

Zastosowana zimą i wiosną 2020 roku surowa kwarantanna pozwoliła Chinom zasadniczo opanować pandemię koronawirusa wcześniej niż w innych krajach świata. W ożywieniu gospodarki dodatkowo pomogła rządowa polityka stymulacji i zapotrzebowanie na towary w krajach borykających się z Covid-19 – ocenia agencja Reutera.

PKB Chin wzrosło w IV kwartale o 6,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – wynika z danych państwowego urzędu statystycznego. W III kwartale chińskie PKB powiększyło się o 4,9 proc., a eksperci ankietowani przez Reutera spodziewali się w IV kwartale wzrostu o 6,1 proc.

Chiny są jedyną spośród największych gospodarek świata, której udało się uniknąć w 2020 roku spadku związanego z pandemią Covid-19. Wzrost o 2,3 proc. jest jednak najniższy od 1976 roku, ostatniego roku katastrofalnej dla gospodarki rewolucji kulturalnej w ChRL.

Istotną rolę w ożywieniu chińskiej gospodarki po spadku o 6,8 proc. odnotowanym w I kwartale 2020 roku odegrał sektor eksportowy. W grudniu wartość eksportu wzrosła powyżej oczekiwań, podczas gdy restrykcje covidowe w wielu krajach świata napędzały popyt na chińskie towary.

Eksperci spodziewają się dalszego ożywienia chińskiej gospodarki. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera prognozują na 2021 rok wzrost PKB Chin o 8,4 proc.

Football news:

Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are waiting for three important weeks, matches with Chelsea, Leicester. We are confident in ourselves
Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe
Man City can offer Borussia more than 100 million pounds for Holand and Reina. The club is exploring this possibility (90min)
Ajax have won 11 matches in a row. The last defeat against Atalanta in December