Poland

Francuzi nie ufają policji. W kogo uderzy nowa ustawa?

Zmiany w ustawie o „bezpieczeństwie totalnym” wywołały protesty. Kontrowersje budzi zapis o karze kilkudziesięciu tysięcy euro za publikację wizerunku policjantów.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział „napisanie na nowo” osławionego już art. 24 rządowego projektu ustawy o „bezpieczeństwie totalnym”, który w zeszłym tygodniu został przyjęty w pierwszym czytaniu przez niższą izbę parlamentu. Chodzi o zakaz rejestrowania i publikowania „w złych intencjach” wizerunków policjantów wykonujących działania, który w pierwszym zamyśle miał ograniczyć, jak to się wyraził minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, publikowanie takich materiałów „na dziko”.

Policja ma kłopoty wizerunkowe

W niedzielę na ulice w całej Francji wyszło protestować 133 tys. osób. Art. 24 w obecnym kształcie uznawany jest za potencjalne naruszenie wolności prasy i oddawanie policji pola do jeszcze większej agresji. Konflikt podsyciły ostatnie wydarzenia, w tym brutalne zatrzymanie znanego producenta rapu Michela Zeclera: w drodze do swojego studia nagrań 21 listopada za brak maski w miejscu publicznym. Zencler relacjonował, że został pobity i potraktowany rasistowskimi wyzwiskami. Policja odpierała zarzuty, twierdząc, że producent stawiał gwałtowny opór i stąd konieczność użycia siły. Wersję Zeclera zdają się potwierdzać materiały wideo opublikowane na YouTube i przez telewizję. Funkcjonariuszy zawieszono w czynnościach, a wczoraj w wyniku wewnętrznego śledztwa postawiono im zarzuty.

Kolejnym elementem uderzającym w zaufanie do policji jest jej narastająca brutalność wobec protestów. Nigdy nie miała w tym zakresie dobrej prasy i często przedstawiano ją jako niechlubny wzór agresji wobec manifestujących, znana jest również z prowokacji. Sytuacja jeszcze się pogorszyła od czasu protestów żółtych kamizelek, a ostatnie demonstracje – także w reakcji na brutalną pacyfikację obozowisk migrantów i przeciwko projektowi ustawy o „bezpieczeństwie totalnym” – kończyły się „kotłami” i używaniem siły. Od ciosu pałką został ranny Ameer al Halbi, nagradzany fotoreporter pracujący dla Agence France Presse i prestiżowego pisma „Polka Magazine”, a przy tym uchodźca z Syrii.

Policja w Polsce: Zbrojne ramię władzy

Macron działa bez trybu

W poniedziałkowej odpowiedzi na demonstracje Macron nie zawahał się przed krytycznym skwitowaniem słów swojego ministra, w czym wtórował mu poprzednik Darmanina na tym stanowisku Christophe Castaner, dziś szef większościowego klubu LREM w izbie niższej (sam pod ostrzałem za swoje działania wobec żółtych kamizelek, w szczególności użycie prywatnych firm z branży bezpieczeństwa – ten temat również jest regulowany przez procedowany właśnie projekt).

Deklaracja prezydenta o zmianie zapisów budzi jednak nie tylko entuzjazm. Chodzi bowiem o kwestie proceduralne w procesie stanowienia prawa. Interwencja Macrona oznacza, że rząd zaingeruje w tekst projektu między pracami Assemblée Nationale a zajęciem się sprawą przez Senat, na co zwrócił uwagę szef klubu republikanów w izbie wyższej Bruno Retailleau. „Proceduralnie rzecz biorąc, Retailleau ma rację, ale to nieważne” – kontrował jeden z posłów prezydenckiej partii LREM Roland Lescure, dodając, że przecież tekst ustawy wróci w ręce parlamentarzystów. LREM nie ma większości we francuskim Senacie. Wygląda więc na to, że większość parlamentarna nie tylko w Polsce ma kłopoty z opanowaniem procedur ustawodawczych.

Czytaj też: Jakie są szanse na ukrócenie brutalności policji w USA?

Football news:

Thomas Tuchel: I thank Chelsea for their trust, it feels amazing. We all respect Lampard's work
Chelsea will commemorate sportsmen victims of the Holocaust before the match against Wolverhampton
Tuchel has taken charge of Chelsea
Barcelona has confirmed that the presidential election will be held on March 7
The Premier League changed the rule outside the game after a strange goal by City: Rhodri took the ball away, jumping out of the offside, and gave the goal
Emery will buy the third division club Real Union, where his grandfather and father played. He was among the founders of La Liga
Vazquez is likely to leave Real Madrid (As)