Poland

Francja planuje własną kryptowalutę. Unia Europejska przeciwna wprowadzeniu Libry

Informacje na temat francuskich planów dotyczących własnej waluty cyfrowej podała agencja AFP cytując Francoisa Villeroy de Galhau, szefa Banku Francji.

Według zapowiedzi francuski bank centralny zamierza rozpocząć prace nad projektem kryptowaluty, która miałaby ograniczone zastosowanie, np. przy obsłudze transakcji finansowych o bardzo wysokiej wartości. W celu realizacji tego projektu na początku 2020 r. ruszy przetarg, który ma wyłonić odpowiednią do niego technologię blockchain.

Stworzenie francuskiego cyfrowego pieniądza miałoby stać się podstawą do zbudowania w przyszłości podobnego rozwiązania działającego w całej strefie euro.

Z kolei z informacji podanych przez agencję Reuters wynika, że do stworzenia kryptowaluty dla całego rynku UE przychyla się Europejski Bank Centralny. Dokumenty tej instytucji wskazują, że według ECB wprowadzenie wspólnego cyfrowego pieniądza w niektórych warunkach może być korzystne, jednak należy dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe następstwa wprowadzenie do obiegu cyfrowego euro.

Europejskie „nie” dla Libry

Dokumenty ECB, na które powołuje się Reuters mówią także o tym że ewentualna wspólna dla europejskiego rynku cyfrowa waluta może stanowić odpowiednią przeciwwagę dla prywatnych inicjatyw w tym sektorze, takich jak zapowiedziana w połowie br. przez Facebook kryptowaluta o nazwie Libra.

Chłodne podejście do szykowanej przez FB Libry wyrażone przez ECB jest kolejnym potwierdzeniem tego, że UE niechętnie patrzy na tę kryptowalutę. Już we wrześniu br. szefowie finansów Francji i Niemiec zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu Libry w obszarze Unii Europejskiej.

Teraz podobne stanowisko wobec Libry wyrazili ministrowie finansów wszystkich krajów unijnych. We wspólnym oświadczeniu stwierdzili oni, że Libra nie może zostać wprowadzona na rynku wspólnoty do czasu, aż niezależne instytucje nie przeprowadzą audytów kryptowaluty i nie rozwieją wszystkich wątpliwości związanych z jej bezpieczeństwem oraz ewentualnym wpływem na europejski sektor finansowy.

Football news:

Vertonghen, Everton and Waldschmidt moved to Benfica
In 2008, an Asian Leopard was built in Uzbekistan. Even Rivaldo came and paid the team out of his own pocket a year later
Borussia Dortmund can rent Reinier from Real Madrid
Loko fans about support at matches: we Consider it a mistake to remain silent about disagreeing with the management's policy
Ex-Sunderland midfielder Cattermole has finished his career. He did not leave the club even after relegation to the 3rd division
Xavi: Racism, sexism and other forms of discrimination must be eradicated by stopping games
Javier Mascherano: Messi is the main reason why Barcelona can beat any team