Poland

FoodCare odpowiada Maspeksowi: wyrok dot. napoju Ngine nieprawomocny, nie zakazuje sprzedaży

Spór prawy między z Maspexem dotyczy produkowanego przez FoodCare napoju energetycznego Ngine. Maspex uważa, że opakowania Ngine zbyt przypominają ich markę Tiger, przez co konsumenci mogą pomylić się w wyborze produktów w sklepach. Sąd zajmował się sprawą od 2018 roku.

W środę 13 stycznia Maspex przesłał mediom komunikat informujący o rozstrzygnięciu sporu o opakowania Ngine, zatytułowany "FoodCare otrzymał zakaz wytwarzania i sprzedaży NGINE".

Wadowicka spółka poinformowała w informacji prasowej, że 8 stycznia br. Sąd Okręgowy w Krakowie "wydał wyrok nakazujący firmie FoodCare zaniechania wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu lub eksportu oraz reklamy i promocji napojów Ngine (również pod oznaczeniami „N-Gine”, „N’Gine”)  w puszkach o pojemności 250 ml., które zostały przez FoodCare upodobnione do opakowań napojów Tiger".

Sąd uznał, że FoodCare dopuścił się czynów nieuczciwej konkurencji, posługując się wprowadzającym w błąd co do pochodzenia towaru opakowaniem napoju Ngine oraz naruszając dobre obyczaje w obrocie gospodarczym oraz interes konkurencyjnego przedsiębiorcy - opisał w komunikacie Maspex.

FoodCare: Maspex wprowadził w błąd swoim komunikatem

W oświadczeniu zarządu FoodCare, przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl w czwartek po południu, czytamy: "Spółka FoodCare pragnie przede wszystkim podkreślić, że w jej ocenie Wyrok, w zakresie uwzględniającym roszczenia MWS (Maspex - przyp. red.), jest nieprawidłowy i po jego zaskarżeniu przez FoodCare apelacją, może ulec zmianie. Niezależnie od tego, treść i znaczenie Wyroku zostały w komunikacie MWS, przedstawione w sposób nierzetelny i odbiegający od rzeczywistego brzemienia rozstrzygnięcia wydanego przez Sąd oraz przedmiotu sprawy, w której zostało wydane".

W dalszej części oświadczenia, podpisanego przez członków zarządu spółki Angelikę Majkę i Roberta Okońskiego, czytamy, że Maspex "nierzetelnie sformułował w komunikacie opis sentencji Wyroku".

"Całe orzeczenie w zakresie "zakazowych" odnosi się bowiem wyłącznie do konkretnych opakowań napoju N'GINE (a nie do tego napoju jako takiego, tj. bez względu na wygląd jego opakowania) - co zostało w Komunikacie pominięte i/lub przekształcone. (…) Wyrok nie zakazuje FoodCare wprowadzania napojów N'GINE do obrotu - podkreśla FoodCare.

Firma twierdzi również, że Maspex pominął w komunikacie informację, że wyrok w sprawie Ngine jest nieprawomocny i podlega apelacji, w związku z czym na razie nie ma konieczności publikowania zasądzonych przeprosin. Dodajmy, że w komunikacie Maspex w jednym zdaniu była zawarta informacja o nieprawomocności wyroku, nie było informacji o możliwości apelacji drugiej strony.

Ponadto FoodCare zaprzecza twierdzeniom zawartym w komunikacie Maspeksu, nazywa je "zmierzającymi do podważenia wizerunku FoodCare w oparciu o co najmniej nierzetelnie przedstawiony opis nieprawomocnego Wyroku". 

Do Grupy Maspex należą takie marki napojów i soków jak Tarczyn, Tymbark, Kubuś, Dr. Witt, Nestea i Caprio. Z kolei FoodCare w swoim portfolio napojowym ma marki energetyków Black i Ngine, wodę Ostromecko, izotonik 4move, sok Frugo i bezalkoholowe piwo z kofeiną BlackMeister Beer Energy.

Firmy i fundacja Dariusza Michalczewskiego przez lata toczyły spory prawne dotyczące marki Tiger, do której prawa dekadę temu były bokser przekazał Maspeksowi. Jednocześnie zerwał wieloletnią współpracę z FoodCare'em, zarzucając firmie nieprawidłowości w rozliczeniach.

FoodCare niedługo potem wprowadził do sprzedaży napój Black, którego ambasadorem marketingowym jest były bokser Mike Tyson.

Football news:

Moreno has 6 goals in his last 5 games for Villarreal
Coach of Zagreb: In the matches with Krasnodar, we showed how good we are. Only the implementation needs to be worked on
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are waiting for three important weeks, matches with Chelsea, Leicester. We are confident in ourselves
Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe