Poland

Fiskus chce VAT do sprzedaży prywatnej ziemi

pokaż komentarz

Ktoś kto ma 10 mieszkań pod wynajem i z tego żyje też powinien mieć założoną działalność gospodarczą z tym związaną i płacić od tego podatki.

@sicknature: To niech to gdzieś będzie napisane, bo na razie to masz tak, że są odrębne źródła przychodów:


a) najem
b) działalność gospodarcza.

I na czystą logikę - jak coś jest najmem, to nigdy nie będzie działalnością gospodarczą (nie jest nigdzie napisane, że źródło "działalność gospodarcza" jest w jakiś sposób "nadrzędne" wobec innych - wszystkie są równe).


Ale oczywiście z sufitu wyinterpretowano sobie, że od pewnego momentu zorganizowania to już nie najem, tylko działalność - co w ogóle nie wynika wprost z przepisów.

Przy czym czasem padają jakieś konkretne liczby nieruchomości - tak jak ty zrobiłeś - ale dlaczego napisałeś akurat 10? A dlaczego nie 4? A dlaczego nie 2? A dlaczego nie 20? Jaka ta liczba jest ostatecznie? Skąd to niby wynika i skąd podatnik ma to wiedzieć? I dlaczego ma ponosić odpowiedzialność - włącznie z karną - za to że przepisy są niejasne?

Piszesz, że ma płacić podatki - przecież od najmu prywatnego też płaci. Teraz nawet stawka ryczałtu jest taka sama w najmie prywatnym i w działalności. Na zasadach ogólnych w działalności wręcz z reguły zapłaci mniej - bo więcej rzeczy wrzuci w koszty i/lub przejdzie na liniowy 19%.

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7