Gmina Zgorzelec zgodzi³a siê na hybrydowe rozwi¹zanie dla zielonej energii.
Ca³y grunt zajêty na elektrownie s³oneczne nie musi byæ ob³o¿ony s³onym podatkiem od nieruchomoœci wykorzystywanych w celach biznesowych. Czêœciowo mo¿e to byæ podatek rolny – znacznie ni¿szy. Je¿eli panele produkuj¹ce pr¹d bêd¹ tak rozstawione, by miêdzy nimi mo¿na by³o uprawiaæ ziemiê.
Czym jest zajêcie
Takie rozwi¹zanie wynika z decyzji wójta Gminy Zgorzelec na Dolnym Œl¹sku, do której dotar³a „Rzeczpospolita". Adresatem by³ rolnik, który wydzier¿awi³ swój grunt jednemu z przedsiêbiorstw produkuj¹cych „zielon¹ energiê", nale¿¹cych do Zgorzeleckiego Klastru Rozwoju Odnawialnych róde³ Energii i Efektywnoœci Energetycznej. To porozumienie wielu firm buduj¹cych farmy fotowoltaiczne.
W uzasadnieniu decyzji zwrócono uwagê na treœæ art. 1 ustawy o podatku rolnym. Przewiduje on, ¿e podatkowi temu podlegaj¹ u¿ytki rolne z wy³¹czeniem zajêtych na pozarolnicz¹ dzia³alnoœæ gospodarcz¹. Owo „zajêcie" zinterpretowano jako stan faktyczny, który wyklucza prowadzenie na danym gruncie dzia³alnoœci leœnej lub rolniczej. Tutaj urz¹dzenia elektrowni s³onecznej zajê³y tylko ok. 4,5 ha z ca³ej powierzchni 7,6 ha gospodarstwa. Umieszczono je tak, ¿e miêdzy nimi mo¿na swobodnie uprawiaæ roœliny albo zostawiæ ten grunt jako ³¹kê dla wypasu zwierz¹t. Wójt uzna³ wiêc, ¿e dosz³o tylko do czêœciowego zajêcia, „rolna" czêœæ gruntu wci¹¿ jest opodatkowana podatkiem rolnym, a tam, gdzie stoj¹ panele fotowoltaiczne, podatkiem od nieruchomoœci wykorzystywanych w biznesie. Tak¹ korzystn¹ decyzjê ws. wymiaru podatku za 2018 r. uzyskano w wyniku uchylenia pierwotnej decyzji przez Samorz¹dowe Kolegium Odwo³awcze.
Korzyœæ z takiego rozwi¹zania mo¿e byæ ogromna. Gdy grunt ma charakter u¿ytków rolnych, podlega podatkowi rolnemu. Oblicza siê go na podstawie ró¿nych czynników, g³ównie klasy gleby i ceny skupu ¿yta.
Tak czy inaczej wymiar podatku za hektar wynosi od kilku do najwy¿ej kilkuset z³otych rocznie. To znacznie miej ni¿ stawka podatku od nieruchomoœci zajêtych na cele dzia³alnoœci gospodarczej. Tê okreœlaj¹ w³adze gminne w wysokoœci do 0,99 z³ za metr kwadratowy. Konsekwentnie za hektar takiego gruntu trzeba by zap³aciæ nawet do 9900 z³ rocznie.
Mniej do zap³aty
Z ustawy o podatkach i op³atach lokalnych wynika, ¿e tak¹ „biznesow¹" stawkê stosuje siê niezale¿nie od tego, jak zaklasyfikowany jest grunt w ewidencji gruntów i budynków. Mo¿e zatem dotyczyæ nawet gruntów typowo rolnych.
Micha³ Skorupka adwokat, ekspert Krajowej Izby Klastrów Energii, partner w kancelarii KBPP
Jeœli farma fotowoltaiczna zajmuje tylko czêœæ gruntu rolnego, ca³kowicie zasadny jest pobór podatku od nieruchomoœci u¿ywanych w biznesie tylko od tej czêœci gruntu, a od reszty – podatku rolnego. Nie jest to obchodzenie przepisów ani chêæ zubo¿ania bud¿etów gmin, raczej nawi¹zanie do dobrych praktyk stosowanych ju¿ w Europie Zachodniej, w tym w Niemczech. Uprawa roœlin lub przeznaczenie gruntu na pastwisko dla zwierz¹t na terenie zajêtym czêœciowo przez elektrowniê s³oneczn¹ pozwala zapobiec wyja³owieniu gleb. Nawet gdy firma zajmuj¹ca siê produkcj¹ zielonej energii wydzier¿awi czêœæ takiego gruntu rolnego od w³aœciciela na wiele lat, utrzyma on zwi¹zek agrarny ze swoj¹ ziemi¹, co ze wzglêdów spo³ecznych te¿ jest istotne.