
Wielu pracodawców ze wzglêdu na pandemiê COVID-19 popad³o w k³opoty ekonomiczne. Aby sobie pomóc, mog¹ pomijaæ kodeksowe ograniczenia dotycz¹ce zawierania umów o pracê na czas okreœlony.
Te limity mog¹ zostaæ przekroczone m.in. w sytuacji wykazania obiektywnych przyczyn le¿¹cych po stronie pracodawcy. Nie mo¿na przy tym przyj¹æ, ¿e sam stan epidemii uzasadnia zawarcie wiêcej umów na czas okreœlony. Tak¹ przyczyn¹ mog¹ byæ natomiast konsekwencje, jakie przynosi epidemia.
Kodeksowe rodzajeKodeks pracy wyró¿nia trzy rodzaje umów o pracê: na czas okreœlony, na czas nieokreœlony oraz na okres próbny.
Umowa o pracê na czas okreœlony jest jedn¹ z umów terminowych. Wed³ug kodeksu pracy (art. 251 § 1) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracê na czas okreœlony, a tak¿e ³¹czny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracê na czas okreœlony zawieranych miêdzy tymi samymi stronami stosunku pracy, nie mo¿e przekraczaæ 33 miesiêcy, a ³¹czna liczba tych umów nie mo¿e przekraczaæ trzech. Zatem ten sam pracodawca i pracownik nie mog¹ zawrzeæ umowy o pracê na czas okreœlony na d³u¿ej ni¿ 33 miesi¹ce ani nie wiêcej ni¿ trzy razy....
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostêp do treœci rp.pl ju¿ od 9,90 z³ za miesi¹c!
Wybierz najkorzystniejsz¹ ofertê i zyskaj dostêp do najwa¿niejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.