Poland

E-palenie w Europie i Stanach pod ścisłym nadzorem

statystyki
E-papieros

Państwa europejskie już teraz na własną rękę wprowadzają różnego rodzaju ograniczeniaźródło: ShutterStock

Unia zamierza monitorować działania niepożądane związane z wapowaniem we wszystkich krajach członkowskich.

Łączna liczba przypadków chorób, które mogą mieć związek z używaniem e-papierosów, wynosi już 2,6 tys., z czego 57 jest śmiertelnych – wynika z najnowszych danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Według CDC przypadki zatruć zostały odnotowane w każdym stanie. Tylko w tym roku było 41 nowych hospitalizacji z powodu e-papierosów. Kilka dni temu głośno było o śmierci 15-latki z Teksasu. „New York Times” pisał, że to najmłodsza ofiara e-papierosów. We wszystkich przypadkach chodzi o powikłania związane z chorobami płuc.

Amerykańskie doniesienia przełożyły się na podejście Unii do monitorowania możliwych zatruć spowodowanych elektronicznymi papierosami. Kilka tygodni temu odbyło się robocze spotkanie, podczas którego Komisja Europejska wezwała wszystkie państwa członkowskie do wprowadzenia systemu powiadamiania o zdarzeniach niepożądanych w związku z wapowaniem.

Przypomniała, że mają one obowiązek zgłaszania wszelkich podejrzanych przypadków chorób oraz informowania, czy e-papieros lub pojemnik zapasowy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Wówczas też poinformowała o pierwszych przypadkach śmierci w związku z używaniem e-papierosów. Dochodzenia w tej sprawie są prowadzone na szczeblach krajowych. Na razie tylko niektóre państwa wprowadziły monitoring. W Europie najbardziej rzetelnie dane ma Wielka Brytania. Tutaj system zbierania informacji o możliwych powikłaniach związanych z e-papierosami działa od 2016 r. Z ostatnich danych wynika, że na Wyspach były 74 doniesienia związane z zagrożeniem zdrowia po użytkowaniu e-papierosów, z czego 49 przypadków uznanych zostało za poważne.


Pozostało jeszcze 52% treści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally