Propozycje MS nie gwarantuj¹ skutecznoœci e-dorêczeñ s¹dowych – mówi adwokat Rafa³ Dêbowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.
Sejm zacz¹³ prace nad szybk¹ nowel¹ k.p.c. wprowadzaj¹c¹ m.in. elektroniczne dorêczanie pism s¹dowych do kancelarii adwokackich i radcowskich, tak¿e w ju¿ prowadzonych sprawach. Jak pan to ocenia?
Zaproponowane rozwi¹zanie nie gwarantuje skutecznoœci dorêczeñ, nie ze wzglêdu na przygotowanie informatyczne kancelarii, ale na warunki technologicznie oferowane przez dostawców us³ug internetowych. Wystarczy, ¿e serwer poœrednicz¹cy w przekazywaniu wiadomoœci z obszernymi za³¹cznikami zakwalifikuje wiadomoœæ jako spam. Taki e-mail nawet nie dotrze na serwer, na którym adwokat ma konto pocztowe. Bez ¿adnej winy adwokata. To powa¿ne i oczywiste ryzyko dorêczeñ pism procesowych.
Jak sobie poradz¹ adwokaci?
Adwokatura pracuje nad projektem zapewnienia ka¿demu adwokatowi z p³aconej sk³adki samorz¹dowej wysokiej jakoœci skrzynek pocztowych, które zapewni¹ najwy¿szy standard bezpieczeñstwa u¿ytkowania i us³ugi towarzysz¹ce. Chcemy, by ka¿da skrzynka w domenie adwokatura.pl mia³a pojemnoœæ 50 GB. I zbli¿amy siê do tego celu, rozmawiamy z najlepszymi œwiatowymi firmami oferuj¹cymi tego typu us³ugi. Mamy szansê na wdro¿enie takiej kompleksowej us³ugi pocztowej dla adwokatów jako pierwsi w UE. Bêdziemy gotowi przed wejœciem w ¿ycie ustawy o dorêczeniach elektronicznych.
Jakie macie zastrze¿enia do rz¹dowego projektu?
Sporo ich. Przede wszystkim sposób rozpoznawania spraw s¹dowych. Posiedzenia niejawne nie mog¹ byæ alternatyw¹ dla rozpraw elektronicznych. Posiedzenia z udzia³em stron to prawo konstytucyjne ka¿dego obywatela. Tak¿e w sprawach s¹dowoadministracyjnych. Sk³ady jednoosobowe, w szczególnoœci w s¹dach drugiej instancji, to drugi powa¿ny zarzut. Ustawa nie zabezpiecza interesów procesowych obywateli dotkniêtych skutkami Covid-19. Kontakt elektroniczny jest jednokierunkowy. Obywatel nie mo¿e skutecznie dokonaæ czynnoœci procesowej zdalnie. Ustawodawca nie chroni osoby chorej czy objêtej kwarantann¹ np. przed skutkami up³ywu terminu na dokonanie czynnoœci procesowej, na odebranie korespondencji. To nieakceptowalne.