Poland

Dziś marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów

Dziś około południa Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów prezydenckich. We wtorek Sejm przyjął ustawę o hybrydowych wyborach, a wieczorem Andrzej Dudą ją podpisał.

Ustawa o wyborach hybrydowych podpisana

Dziś marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów prezydenckich.

Sejm zajął się we wtorek senackimi poprawkami do ustawy „o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego”. Odbędą się one najprawdopodobniej 28 czerwca po tym, jak obecnej władzy nie udało się przeprowadzić – na siłę i mimo szerzącej się pandemii – korespondencyjnych wyborów 10 maja. Uchwałę PKW o nieodbyciu się tego dnia wyborów premier Mateusz Morawiecki opublikował dopiero w 1 czerwca.

Nowa ustawa zakłada, że każdy będzie mógł zagłosować tradycyjnie w lokalu wyborczym, ale też będzie mógł odpowiednio wcześniej zgłosić chęć oddania głosu drogą listowną (stąd mowa o wyborach hybrydowych). W poniedziałek projekt przegłosował Senat, który zgłosił do niej ok. 40 poprawek. Obecny podczas debaty Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaznaczył, że dopiero w izbie wyższej odbyła się rzetelna dyskusja nad projektem, choć chodzi przecież o istotne zmiany w prawie wyborczym w sytuacji, gdy elekcja pierwszy raz w najnowszej historii Polski się nie odbyła.

Senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej mówił w TVN24, że trzy poprawki zaproponowane przez Senat „mają charakter zasadniczy – będą decydowały, czy wybory prezydenckie będą uczciwe, powszechne i tajne”. Chodzi o następujące poprawki:

Zanim Zjednoczona Prawica odrzuciła drugą z tych „kluczowych” poprawek, Przemysław Czarnek z PiS stwierdził, że gdyby Senat szybciej pracował nad ustawą, Koalicja Obywatelska miałaby więcej czasu na zbiórkę podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego. I dodał, że te podpisy i tak są zbierane „pokątnie, w krzakach”. Marcin Kierwiński z KO odpowiedział: „Właśnie pokazaliście, że nie chcecie równych wyborów i równych szans. Pokazaliście, jak bardzo boicie się tych wyborów. I bardzo dobrze, że się boicie, bo je przegracie”.

Poza tym senatorowie proponowali m.in., aby:

Wieczorem rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował na Twitterze, że Andrzej Duda ustawę podpisał. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi nowy termin wyborów najpóźniej w środę. Będzie to najprawdopodobniej 28 czerwca.

236 nowych zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 236 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, wśród których najwięcej było z województwa śląskiego (109). Z powodu Covid-19 w ostatnich 24 godzinach zmarło kolejnych 18 osób. Większość, jak podaje resort, miała choroby współistniejące.

Ministerstwo podało także, ile testów przeprowadzono w poszczególnych województwach. Z danych wynika, że najwięcej próbek przebadano w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i śląskim, a najmniej w opolskim i lubuskim.

Według zbierającego globalne dane o pandemii Johns Hopkins University najwięcej zakażonych osób jest w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,8 mln), Brazylii (ponad 0,5 mln) i Rosji (ponad 400 tys.). Najwięcej ofiar odnotowano w USA (ponad 105 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 39 tys.), we Włoszech (ponad 33 tys.) i Brazylii (ponad 29 tys.).

Europa się odmraża

Niemcy jutro zamierzają znieść tzw. ostrzeżenie przed podróżą do krajów UE i państw z nią stowarzyszonych - zapowiedział minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Przed wyjazdem do tych krajów obywatele mają dostawać dokładną informację o sytuacji, jaka w nich panuje, co ma im pomóc zdecydować, czy wyjeżdżać, jakich regionów unikać.

Od dzisiaj w Belgii dzieci wróciły na zajęcia do przedszkoli. Lekcje w szkołach zostaną wznowione od 8 czerwca (być może wcześniej zorganizowany zostanie „próbny dzień” – 5 czerwca).

W Holandii od poniedziałku działają już restauracje, kawiarnie i bary, kina, teatry i sale koncertowe, a od dzisiaj otwarte zostały szkoły średnie: uczniowie i nauczyciele muszą znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie. Szkoły podstawowe zostaną ponownie otwarte 8 czerwca. Wciąż obowiązkowe jest noszenie maseczek przez osoby w wieku 13 lat i starsze w transporcie publicznym.

W Szwajcarii od 6 czerwca dozwolone będą imprezy prywatne i publiczne z udziałem do 300 osób, w tym imprezy rodzinne, targi, koncerty, spektakle i pokazy filmowe. Tego samego dnia będzie się już można spotykać w większych grupach w restauracjach.

Włochy: Jak pisze CNN, 50 muzeów i parków archeologicznych zostało ponownie otwartych we wtorek. Mecze we włoskiej Serie A będą znowu rozgrywane 20 czerwca.

W Portugalii na większości terytorium kraju rozpoczęto 3 fazę odmrażania. Ludzie mogą gromadzić się w tłumie nie większym niż 20 osób, praca w biurach jest stopniowo wznawiana. Większe sklepy i restauracje w centrach handlowych mogą zostać ponownie otwarte, a w restauracjach trzeba zachowywać dystans 1,5 metra. Na portugalskiej Maderze kluby mogą być otwarte do 2 w nocy, turyści nie muszą poddawać się już kwarantannie przy wjeździe do Portugalii. Plaże zostaną ponownie otwarte 6 czerwca.

Football news:

Mikel Arteta: Mourinho was invited to make Tottenham the winning team
Failure of the VAR in the last English tour: on Thursday, all three decisions on penalties were recognized as mistakes
Zlatan Ibrahimovic: This is not my Milan. The club's ambitions are not what they used to be
Liverpool will only try to buy Tiago if one of the key players leaves
Jurgen Klopp: Salah has crazy statistics
Collina called on the judges to review the replays of disputed moments themselves
Pavel Nedved: real and city are contenders to win the Champions League, but Juve first have to pass Lyon