Poland

Dziś kolejny rekord: 18,8 tys. zakażeń. Kobiety strajkują

Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. Ostatniej doby przybyło aż 18 820 przypadków zakażenia, zmarło 236 osób. Kobiety w całej Polsce strajkują przeciwko wyrokowi TK. Nie idą dziś do pracy.

Kobiety nie idą do pracy

W środę, siódmy dzień po wyroku tzw. Trybunału Konstytucyjnego, w całej Polsce kontynuowany jest strajk kobiet. „W środę nie idziemy do roboty! Bierzemy urlop na żądanie. Bierzemy urlop bezpłatny. Bierzemy urlop na oddanie krwi. Zamykamy firmę, sklep, punkt handlowy. Albo po prostu - nie idziemy do roboty! Skoro Polska nie działa, zatrzymajmy ją! I zróbmy sobie nową!” – apeluje Strajk Kobiet.

Na dziś zaplanowanych jest kilkadziesiąt manifestacji. W Warszawie o godz. 13 odbędzie się „spacer” sprzed siedziby Ordo Iuris na ul. Zielnej do Sejmu. O godz. 18:30 rusza kolejny, tym razem studentek, sprzed Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu.

Na znak solidarności ze strajkującymi kobietami pojazdy stołecznego transportu publicznego wyjechały w środę na ulice oflagowane barwami Polski i Warszawy. „Jestem włodarzem miasta, który został wybrany przez większość warszawiaków, większość warszawiaków popiera ten protest” – mówił w radiu ZET prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Dziś w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował o zaprzestanie protestów. „To jest bomba biologiczna, która wybuchnie za kilka tygodni w postaci jeszcze większej liczby zakażeń. Że uczestnicy są w maseczkach, to dobrze, ale to nie zwalnia z tego, że wirus się rozprzestrzenia” – mówił wiceszef MZ.

Również premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z „Gazetą Polską” odniósł się do czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Podkreślił, że kwestia dopuszczalności przerywania ciąży wszędzie na świecie wywołuje emocje, „ale skala agresji i mowy nienawiści obserwowana w ostatnich dniach w Polsce nie da się niczym uzasadnić”. Dodał, że Trybunał „musiał zająć stanowisko w sprawie wniosku, który został do niego złożony”. Morawiecki zaapelował „do osób publicznych, ale i wszystkich innych, które wypowiadają się w przestrzeni publicznej, o ważenie słów. Nie może być zgody na poniżanie innych ludzi, wręcz na próbę ich dehumanizacji, na wulgarność i agresję. Mamy różne poglądy, ale wszyscy jesteśmy ludźmi” – powiedział.

Sondaż dla „GW”: Polki i Polacy przeciw wyrokowi TK

Gazeta Wyborcza zamówiła badanie opinii publicznej na temat wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej ws. aborcji. Przeciwko wyrokowi jest aż 73 proc. badanych, w tym 60 proc. zdecydowanie. Tylko 13 proc. pytanych popiera orzeczenie TK, a 14 proc. jest on obojętny.

Jarosławowi Kaczyńskiemu powinno dać do myślenia również to, że jego elektorat jest w tej sprawie podzielony. Tylko 37 proc. tych, którzy głosują na PiS, popiera decyzję Trybunału, ale już 36 proc. nie. Wyborcy opozycji są bardziej jednomyślni, bo ponad 90 proc. nie zgadza się z orzeczeniem.

Osoby niewierzące są przeciwko zakazowi aborcji zapisanej w wyroku TK. Z pośród tych, którzy deklarują się jako wierzący 67 proc. nie podoba się ten wyrok.

Złamanie tzw. kompromisu aborcyjnego przez TK nie podoba się również tym, którzy przyznają, że mają życzliwy stosunek do Kościoła. Jak czytamy w GW: „w grupie krytycznych, ale przychylnych Kościołowi 80 proc. nie zgadza się z interpretacją Trybunału. Przychylnych i życzliwych – 57 proc., a wśród bardzo przychylnych, całkowicie popierających Kościół – 38 proc.”.

Maseczki już w ustawie

W nocy z wtorku na środę Sejm zajmował się zestawem ustaw, które nowelizowały przepisy związane z epidemią koronawirusa. Posłowie głosowali 41 poprawek, które zaproponował Senat.

Posłowie odrzucili propozycję senatorów stworzenia Funduszu Pomocy przeznaczonego na zakup testów przeciwko covid-19 dla seniorów, opiekunów dzieci do pierwszego roku życia oraz pracowników pomocy społecznej. Wiceminister zdrowia argumentował w Sejmie, że testy przesiewowe w przypadku epidemii koronawirusa nie są dobrą strategią i rekomendował odrzucenie tej poprawki,

Posłowie przyjęli poprawkę senatorów, która przewiduje dodatki dla medyków, którzy będą skierowani do walki z epidemią. Uchwalono też, że pracownicy ochrony zdrowia zostaną zwolnieni z odpowiedzialności za błędy.

Przyjęte w nocy przepisy regulują też sporną sprawę zakrywania ust i nosa. Obowiązek ten został wpisany do ustawy. Ustawa przewiduje karę za brak maseczki. Do tej pory regulacja ta była zapisana jedynie w rozporządzeniu, co według wielu prawników czyniło ten nakaz nieskutecznym prawnie. Nowe uprawnienia zyskali też właściciele sklepów. W uchwalonych właśnie przepisach za niezakrywanie ust i nosa można odmówić klientowi obsługi.

Szef MSWiA ostrzega protestujących

„Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób aktów agresji i profanacji miejsc kultu religijnego podlegająca mi policja będzie podejmowała zdecydowane działania” – napisał w oświadczeniu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Dodał, że niektórym demonstracjom towarzyszą „oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego, polegające na wtargnięciach do kościołów podczas odprawianych nabożeństw, profanacji symboli religijnych, niszczeniu elewacji świątyń czy obrażaniu duchownych i uczestników mszy świętych”.

Kamiński podaje, że w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano też 22 wtargnięcia na msze i 79 przypadków uszkodzenia elewacji.

Szef MSWiA podkreślił w swoim porannym oświadczeniu, że „na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia, nie było i nigdy nie będzie zgody państwa”. Przestrzega, że wszystkie takie zdarzenia są dokumentowane przez funkcjonariuszy policji, a sprawcy nie pozostają bezkarni. Zatrzymano 76 osób, a w 101 przypadkach prowadzone są postępowania.

Czytaj także: Wojna kaczyńsko-polska

18,8 tys. nowych zakażeń, 236 zgonów

Potwierdzono 18 820 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej w Wielkopolsce (2885), potem na terenie mazowieckiego (2644), małopolskiego (2165), śląskiego (1868), łódzkiego (1860), kujawsko-pomorskiego (1215), dolnośląskiego (1140), podkarpackiego (1039), pomorskiego (901), lubelskiego (700), świętokrzyskiego (536), warmińsko-mazurskiego (442), opolskiego (395), lubuskiego (380), zachodniopomorskiego (360) i podlaskiego (290).

Z powodu covid-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami – 207. To rekord od początku pandemii.

W szpitalach przebywa 13 931 osób, u których potwierdzono zakażenie (ponad 900 więcej niż we wtorek). Z pomocy respiratorów korzysta 1150 chorych, 72 więcej niż dzień wcześniej. Liczba zajętych respiratorów to 1150. Od kilku dni Ministerstwo Zdrowia codziennie aktualizuje informację o dostępnych respiratorach dla pacjentów z covid-19. Według dzisiejszego komunikatu jest ich 1663.

Na kwarantannie przebywa 479 288 osób (aż o ponad 37 tys. więcej niż we wtorek). Ostatniej doby wyzdrowiało 4267 osób.

W ciągu doby wykonano 60,6 tys. testów, czyli mniej niż we wtorek. Od początku pandemii przebadano w Polsce 4,5 mln próbek.

Cała Polska strefą czerwoną. Nowe i stare restrykcje

Od soboty 24 października obowiązują nowe restrykcje:

Przypomnijmy, jakie obostrzenia obowiązują w strefach czerwonych na terenie całego kraju:

Football news:

Premier League clubs will no longer be able to sign players under 18 due to Brexit
Pirlo about 3:0 with Dynamo Kiev: I'm happy. Juve must always play to win
Giroud on possible departure from Chelsea: Let me enjoy the win, I scored 4 goals. Then let's see
CSKA's last home game in the Europa League. Finally win?
Casillas-Ronaldo: just 750 goals? You can do better 😏
PSG President on 3:1 with Manchester United: We are fighting for the Champions League and always show ourselves in important moments
Lazio pulled out a draw with Borussia thanks to a controversial penalty: Schulz crashed into Milinkovic-Savic, the Serb dived beautifully