Poland

Duża liczba zakażeń. Tak źle nie było od listopada

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że ostatniej doby przybyło w Polsce aż 15 tys. 698 osób zakażonych koronawirusem. „Trzecia fala nabiera impetu” - stwierdził.

W ciągu ostatnich 24 godzin pozytywny test na koronawirusa odebrało w Polsce 15 tys. 698 osobom. Z powodu covid-19 zmarło w naszym kraju 309 chorych.

Czytaj także: Kiedy koniec pandemii? Za dwa miesiące, za dwa lata?

Trzecia fala nabiera impetu

Od początku pandemii (pacjent zero w Polsce został zdiagnozowany dokładnie rok temu) mamy już 1 735 406 zakażonych koronawirusem. Z powodu covid-19 zmarło w Polsce 44 317 osób.

O niepokojących danych z ostatniej doby poinformował w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Są one najgorsze od listopada ubiegłego roku (27 listopada 2020 r. odnotowano ponad 17 tys. przypadków). Natomiast w stosunku do zeszłej środy liczba nowych przypadków zakażeń wzrosła o ponad 3,5 tys.

„Trzecia fala nabiera impetu” – powiedział wiceminister. Jego zdaniem pacjenci za późno zgłaszają się do lekarza, trafiają do szpitali często już w bardzo złym stanie. „Kontaktujmy się ze swoim lekarzem, korzystajmy z pulsoksymetrów, wtedy szanse na szybszy powrót do zdrowia są większe” - zaapelował Kraska. Dodał, że obecne obostrzenia są w tej chwili wystarczające, trzeba się jednak do nich stosować.

Czytaj też: Przyłbice nie, maseczki tak. Trzeba ostrej dyscypliny

„Jakieś obostrzenia będą”

Wiceminister zdrowia nie chciał spekulować, czy i jakie obostrzenia mogą zostać wprowadzone dodatkowo w najbliższym czasie, przed świętami wielkanocnymi. „Jakieś obostrzenia na pewno jeszcze będą” – stwierdził Kraska.

W związku z pogarszającą się sytuacją rząd ponad tydzień temu zaostrzył poziom obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim. W związku z dużą liczbą zakażeń nauka w klasach I–III wróciła tam do trybu zdalnego, zamknięte są galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej.

W ostatnich dniach coraz częściej mówi się, że kolejne województwa mogą zostać objęte zwiększonymi obostrzeniami – mogą to być m.in.: pomorskie, lubuskie i mazowieckie.

Od soboty 26 lutego po przyjeździe z Czech i Słowacji obowiązuje kwarantanna (z wyłączeniem osób zaszczepionych). Przyłbice, chusty i inne zamienniki maseczek nie są już dozwolone –można je stosować tylko jako dodatkowe zabezpieczenie, a obowiązkowo trzeba nosić maseczki.

Czytaj też: Jaką maseczkę wybrać? Przewodnik dla wkurzonych

Football news:

Juventus about the Super League: The clubs will receive 3.5 billion euros, but now we can not guarantee that the project will be implemented
Neville on Super League punishment: Huge fines, points deduction, take away their titles, who cares? Let them fly out
The Super League does the impossible: it brought together UEFA, FIFA, the Premier League, La Liga, Ferguson, Tebas, Macron and Pryadkin. They are all against
The Super League clubs have informed UEFA and FIFA about the appeal to the courts. This is a defense against attempts to disrupt the tournament
Khabib about the creation of the football Super League: Useless
While you were sleeping, the Super League appeared. The shortest possible retelling
UEFA will soon announce whether the Champions League and Europa League will be completed this season. In social networks there were rumors about the suspension of tournaments