Poland

Duda zaprzysiężony na drugą kadencję. Wielcy nieobecni w Sejmie

Przy absencji byłych prezydentów i premierów oraz części posłów i senatorów, którzy w ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko nieuczciwym wyborom i brutalnej kampanii, Andrzej Duda zainaugurował drugą kadencję na stanowisku prezydenta.

O godz. 10 w Sejmie rozpoczęła się inauguracja drugiej kadencji Andrzeja Dudy. Prezydent złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym (połączone obrady izb Sejmu i Senatu), kończąc ją słowami „Tak mi dopomóż Bóg”.

Długa lista nieobecnych w Sejmie

W uroczystości nie wzięła udziału duża liczba osób związanych ze środowiskiem Koalicji Obywatelskiej. Jak zapowiedział w środę Borys Budka, KO wysłała na zaprzysiężenie niewielką, liczącą ok. 20 osób, delegację pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałkini Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Nieobecni byli szefowie partii tworzących KO – Borys Budka oraz Małgorzata Tracz. To znak protestu wobec sposobu organizacji i przebiegu wyborów oraz postawy samego Andrzeja Dudy podczas kampanii wyborczej, w tym jego wypowiedzi pod adresem osób LGBT. „Wybory prezydenckie nie były wolne i równe, nie spełniały standardów uczciwych wyborów, w związku z tym nie będziemy (jako klub) brali udziału w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy” – wyjaśniał Robert Kropiwnicki. Posłowie Lewicy, Konfederacji i PSL postanowili jednak przyjść i „nie uciekać z placu boju”, jak sami podkreślali.

W Sejmie zabrakło dwóch byłych prezydentów – Lecha Wałęsy oraz Bronisława Komorowskiego – oraz europosłów: Róży Thun, Radosława Sikorskiego (ogłoszonego właśnie najbardziej wpływowym europarlamentarzystą przez pismo „Foreign Affairs”) i Leszka Millera. Obecny był jednak Aleksander Kwaśniewski. W Sejmie nie zobaczyliśmy także Rafała Trzaskowskiego, który „będzie poza Warszawą”. Nie było byłych premierów Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Marka Belki czy Włodzimierza Cimoszewicza.

W związku z izolacją domową w Sejmie nie pojawiło się także kilkunastu senatorów oraz pracowników kancelarii Senatu, którzy mieli kontakt z trzema senatorami, u których wykryto obecność wirusa SARS-CoV-2.

Zaprzysiężenie w maseczkach

Wydarzenie, po raz pierwszy w historii, zorganizowano w reżimie sanitarnym. Wszyscy uczestnicy uroczystości przed wejściem na salę plenarną mieli sprawdzaną temperaturę. Otrzymali jednorazowe rękawiczki oraz maseczki o specjalnym stopniu zabezpieczenia FFP2. Nakaz zasłaniania ust i nosa nie obejmował tylko pary prezydenckiej oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Na galerii sejmowej, przeznaczonej dla gości, co drugie miejsce pozostawało wolne. Przeciwko takim wytycznym protestowali posłowie Konfederacji. Jakub Kulesza, przewodniczący koła poselskiego tej partii, powołując się na informacje resortu zdrowia, według których zdrowe osoby nie muszą nosić osłony ust i nosa, zapowiedział, że członkowie koła poselskiego nie założą maseczek podczas uroczystości. I tego nie zrobili.

Czytaj także: To będzie dziwne zaprzysiężenie Dudy. Wirus miesza się z polityką

Uroczystości państwowe potrwają do popołudnia

Po wygłoszeniu orędzia Andrzej Duda o godz. 11:15 przyjmie meldunek od Dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Komendanta Służby Ochrony Państwa, a o 12 zaplanowana jest msza święta w intencji Polski i prezydenta. Dwie godziny później odbędzie się uroczystość inwestury na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski, a punktem wieńczącym obchody będzie przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP, które planowane jest na godzinę 15:30.

Czytaj także: Wszyscy ludzie prezydenta. Takich ma doradców i kolegów

Football news:

Zidane on ISCO's words: it's ambition. Everyone wants to play
Bartomeu about VAR: In the match against Real Madrid, a non-existent penalty was awarded. We need fair football
Ian Wright: it's a Pity Ozil isn't playing, but Arteta's tenacity is admired
Josep Bartomeu: it was Important to start a new era for Barca with Messi. The Interests of the club are above all
Spider-man is a Barcelona fan. Tom Holland photographed in a Catalan t-shirt
Neymar made the world team of 5 players. There is no goalkeeper in it
Zidane on Barca's reaction after Classico: Real Madrid are focused on their goals. I don't mind talking