Poland

Czy żyjemy w Wszechświecie który dla osób z zewnątrz wygląda jak czarna dziura?

I apologize from mountains for my all mistakes

*********************************************************

Nowy praca naukowców z Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe oraz międzynarodowego zespołu astrofizyków zagłębia się w zagadnienia związane z teorią pierwotnych czarnych dziur, które powstały jako część wczesnego Wszechświata, kiedy jeszcze nie było gwiazd ani galaktyk. Takie czarne dziury mogą mieć dziwne kosmologiczne cechy, takie jak wewnętrzne "dziecięce" wszechświaty oraz główne cechy obecnego stanu kosmosu, takie jak ciemna materia.

Do badania egzotycznych pierwotnych czarnych dziur (PBH) fizycy wykorzystali Hyper Suprime-Cam (HSC) olbrzymiego 8,2-metrowego teleskopu Subaru działającego w pobliżu 4.200-metrowego szczytu Mt. Mauna Kea na Hawajach. Ta ogromna cyfrowa kamera może wytwarzać obrazy całej galaktyki Andromedy co kilka minut, pomagając naukowcom obserwować sto milionów gwiazd za jednym zamachem.

W swoich badaniach naukowcy rozważali szereg scenariuszy, szczególnie związanych z okresem inflacji. Jest to czas szybkiej ekspansji po Wielkim Wybuchu, kiedy to Wszechświat, który znamy dzisiaj, powstał ze wszystkimi jego strukturami.

Naukowcy obliczyli, że w procesie inflacji warunki otoczenia były odpowiednie do stworzenia pierwotnych czarnych dziur o różnych masach. A niektóre z nich odzwierciedlają cechy przewidywane dla ciemnej materii.

"Nadal nie wiemy, z czego zbudowana jest ciemna materia, ale ponieważ wiadomo, że czarne dziury istnieją, naturalne jest pytanie, czy ciemna materia może składać się z czarnych dziur, które mogły powstać przed utworzeniem się gwiazd i galaktyk", powiedział w mailu Aleksander Kusenko, astrofizyk z UCLA, który prowadził nowe badania.

Innym sposobem, w jaki PCB mogły powstać w procesie inflacji, są "wszechświaty dziecięce" - małe, rozgałęzione od głównego.

Wszechświaty dziecięce czy tam wszechświaty "córki" ostatecznie zapadłyby się, ale ogromne uwolnienie energii doprowadziłoby do powstania czarnych dziur, wyjaśnia komunikat prasowy Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe (Kavli IPMU) w Japonii, jednej z instytucji uczestniczących w tym badaniu.

Aby dowiedzieć się więcej o pierwotnych czarnych dziurach, zespół badawczy przyjrzał się wczesnemu Wszechświatowi w poszukiwaniu wskazówek. Wczesny Wszechświat był tak gęsty, że wszelkie dodatnie wahania gęstości przekraczające 50 procent tworzyłyby czarną dziurę. Wiadomo jednak, że kosmologiczne perturbacje, które zasiały galaktyki, są znacznie mniejsze. Niemniej jednak, wiele procesów we wczesnym wszechświecie mogło stworzyć odpowiednie warunki do powstania czarnych dziur.

Jedną z ekscytujących możliwości jest to, że pierwotne czarne dziury mogły powstać z "małych wszechświatów" utworzonych podczas inflacji, okresu gwałtownej ekspansji, który jest uważany za odpowiedzialny za zasiewanie obserwowanych dziś struktur, takich jak galaktyki i gromady galaktyk. Podczas inflacji dziecięce wszechświaty mogą odgałęziać się od naszego wszechświata. Wszechświaty "córki" w końcu by się rozpadli, ale duża ilość energii uwolnionej w małej objętości spowodowałaby powstanie czarnych dziur.

Co również jest fascynujące, niektóre z większych dziecięcych wszechświatów mogły ulec kolapsowi wcale nie tak spokojnie. Powyżej pewnej krytycznej wielkości teoria grawitacji opracowana przez Alberta Einsteina pozwala, by taki wszechświat mógł być inaczej postrzegany przez obserwatorów.

Gdybyśmy byłi w jej wnętrzu, zobaczyłyśmy rozszerzający się wszechświat, podczas gdy gdybyśmy byli na zewnątrz, ten dziecięcy wszechświat wyglądałby jak czarna dziura. Domysł, który skłania do zastanowienia - czy my sami potencjalnie jesteśmy w środku czy na zewnątrz takiego Wszechświata?

Jeśli podążymy za tą wielowymiarową logiką, może być również możliwe, że podczas gdy pierwotne czarne dziury wydawałyby się nam jako czarne dziury, ich prawdziwe strukturalne natury mogłyby zostać ukryte przez ich "horyzonty zdarzeń" - (granice otaczające czarne dziury, z których nie może uciec nawet światło.)

Należy zauważyć, że choć dziwne lub sprzeczne z intuicją, nie jest to pierwszy przypadek dla tego typu idei. Badania przeprowadzone wcześniej (w 2020 roku) wykazały, że tzw. "naładowane" czarne dziury mogą zawierać w sobie bez końca powtarzające się fraktalne wszechświaty różnej wielkości, w tym miniaturowe, które mogą być rozciągane i deformowane we wszystkich kierunkach.

Aby ugruntować swoje teorie i znaleźć pierwotną czarną dziurę, badacze będą nadal korzystać z teleskopu Subaru, przy czym pojawiły się już pewne obiecujące kandydatury PCD.

Międzynarodowy zespół fizyków zajmujących się badaniami nad cząstkami powstał na Uniwersytecie Kalifornijskim, w Los Angeles i w Instytucie Kavli. W skład grupy weszli kosmolodzy i astronomowie Aleksander Kusenko, Misao Sasaki, Sunao Sugiyama, Masahiro Takada i Wołodymyr Takhistow.

****************************************************************************************


#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #nauka #ciekawostki #liganauki #ligamozgow #qualitycontent
#kosmos #astronomia #wszechswiat #czarnedziury

źródło: 14199648.jpg

Football news:

Man City have not lost in 27 consecutive games. Best streak since 2017
Guardiola has 200 wins in 273 games at the helm of Man City. Mourinho has so many wins in 309 games with Chelsea
Paul Pogba: We need to help people. Today I'm Paul Pogba, tomorrow I'm nobody. You need to use influence
De Bruyne came in 10th in the history of the Premier League in the number of assists - 77. The leading Giggs - 162
Willian: I really wanted to stay at Chelsea. Leaving for Arsenal is a difficult decision, there is a serious rivalry between the clubs
Kane will not leave Tottenham this summer. Clubs do not have the money for such large deals
Antonio Conte: The fans of our rivals said that Conte should be kicked out of Inter. It would help them