
- Nasza spó³ka z ograniczon¹ odpowiedzialnoœci¹ posiada zarz¹d. Ale nie chcemy wyznaczaæ jego prezesa. Czy zarz¹d spó³ki z o.o. musi wy³oniæ ze swojego grona prezesa?
Powo³anie prezesa spoœród cz³onków zarz¹du nie jest konieczne. Przepisy ustawy z 15 wrzeœnia 2000 r. - Kodeks spó³ek handlowych (dalej k.s.h.) tego nie wymagaj¹. Wyodrêbnienie prezesa nie jest niezbêdne, gdy¿ dzia³ania osoby bêd¹cej cz³onkiem zarz¹du (tj. organu uprawnionego do reprezentacji spó³ki) odnosz¹ skutek prawny bez wzglêdu na okolicznoœæ istnienia b¹dŸ braku przydzielenia jej konkretnej funkcji w zarz¹dzie. Bez znaczenia pozostaje zatem, czy dan¹ czynnoœæ wykona prezes zarz¹du czy te¿ jego cz³onek, któremu takiej funkcji nie powierzono.
Nale¿y jednak podkreœliæ ¿e zarz¹d jest organem obligatoryjnym w spó³ce z o.o., a jego powo³anie jest jednym z wymogów powstania spó³ki z o.o. (art. 163 pkt 3 k.s.h.). Zarz¹d mo¿e wystêpowaæ tak¿e w spó³ce z o.o. w organizacji, aczkolwiek w tym przypadku jego istnienie nie jest obowi¹zkowe (art. 161 § 2 k.s.h.). Powo³uj¹c zarz¹d, mo¿na wyró¿niæ poszczególnych cz³onków zarz¹du, przyznaj¹c im pozycjê prezesa l...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostêp do treœci rp.pl ju¿ od 9,90 z³ za miesi¹c!
Wybierz najkorzystniejsz¹ ofertê i zyskaj dostêp do najwa¿niejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.