Plus Minus

Ebbw Vale utknê³o w pu³apce i pozostaje w stanie zawieszenia pomiêdzy industrialn¹ przesz³oœci¹ a przysz³oœci¹, która wci¹¿ jest nieznana
G³ówna ulica wygl¹da³a tak samo jak w ka¿dym innym ma³ym miasteczku w tym regionie: sklepy z towarami za funta, lombardy, salony gier i punkty bukmacherskie. Ju¿ po krótkim czasie spêdzonym w po³udniowej Walii nie by³o dla mnie ¿adnym zaskoczeniem, ¿e wiêkszoœæ mieszkañców tego regionu g³osowa³a za opuszczeniem Unii Europejskiej w referendum.
Szybka deindustrializacja w latach osiemdziesi¹tych ubieg³ego wieku pozostawi³a w pewnych czêœciach po³udniowej Walii ponure dziedzictwo: poczucie klêski przeniknê³o do krwiobiegu mieszkañców niektórych miast niczym do¿ylny zastrzyk ze œrodkiem obezw³adniaj¹cym. By³o to widaæ szczególnie w Ebbw Vale, najwiêkszym mieœcie hrabstwa Blaenau Gwent. Nazwa miejscowoœci pochodzi od rzeki Ebbw, która p³ynie nieopodal miejscowoœci Cwm, le¿¹cej piêæ kilometrów na po³udnie od Ebbw Vale. Podobnie jak to mia³o miejsce na pó³nocnym wschodzie, wiele rodzin z po³o¿onych wokó³ obszarów zasiedli³o te tereny za spraw¹ nag³ego rozwoju przemys³u, który dostarczy³ mnóstwa nowych miejsc pracy. Spis ludnoœci przeprowadzony w 1801 roku w starej parafii Bedwellty, obejmuj¹cej miasta Rhymney, Tredegar i niektóre czêœci Ebbw Vale, odnotowa³ zaledwie 619 mieszkañców. Wraz z za³o¿eniem (w 1778 roku) huty ¿elaza w Ebbw Vale liczba ludnoœci zaczê³a w szybkim tempie rosn¹æ. Pod koniec wojen napoleoñskich, w roku 181...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.