Firmy zajmuj¹ce siê bezpieczeñstwem w sieci zgodnie przyznaj¹, ¿e w 2021 r. o to bezpieczeñstwo bêdzie jeszcze trudniej. W opublikowanym na pocz¹tku grudnia raporcie szwajcarska firma IT Acronis, która na bie¿¹co œledzi ten rynek, prognozuje, ¿e 2021 r. bêdzie rokiem wymuszeñ w Internecie, czyli zmasowanej fali ataków z u¿yciem z³oœliwego oprogramowania (ransomware). Programy te szyfruj¹ dane ofiary i tworz¹ wiadomoœci z ¿¹daniem okupu za informacjê o sposobie ich odblokowania.
Czytaj tak¿e: Najlepsze sposoby hakerów na okradanie nas
Ju¿ w 2019 i w mijaj¹cym roku by³y one najwiêkszym polem cyberprzestêpczoœci. W 2019 amerykañska FBI szacowa³a na 2400 liczbê du¿ych ataków ransomawre, z okupem powy¿ej 8 mln dolarów. Wtedy najwiêcej szkód wywo³a³ program Ryuk rozpowszechniany g³ównie przez maile. W tym roku- jak ocenia Acronis, za po³owê ataków ransomware odpowiada³ rozpowszechniany w kilku wersjach program Maze.
Jak zwraca uwagê Acronis Cyberthreats Report. zagro¿enie firm tymi atakami zwiêksza fakt, ¿e internetowi przestêpcy staraj¹ siê zmaksymalizowaæ swoje zyski- dlatego ju¿ nie ograniczaj¹ siê do wymuszania okupu za odszyfrowanie danych. Coraz czêœciej, przed ich zaszyfrowaniem wykradaj¹ dane i niekiedy je udostêpniaj¹, albo domagaj¹ siê kolejnego okupu za ich nie ujawnianie. W rezultacie, w mijaj¹cym roku z ponad tysi¹ca firm na œwiecie wskutek ataków ransomware wyciek³y wra¿liwe dane.
Eksperci Acronis zwracaj¹ uwagê na rosn¹ce ryzyko ataków przeciw pracuj¹cym zdalnie pracownikom, tym bardziej, ¿e zewnêtrzne systemy IT firm s¹ czêsto gorzej zabezpieczone ni¿ te w biurach. Wzroœnie te¿ zagro¿enie dla dostawców rozwi¹zañ chmurowych i outsourcingu IT- bo atakuj¹c na wiêksz¹ skalê cyber szanta¿yœci mog¹ dostaæ wiêksze okup. Jednoczeœnie nasili siê te¿ liczba ataków na mniejsze firmy z sektora MŒP, tym bardziej, ¿e u³atwia to automatyzacja, która równie¿ rozwija siê na polu ransomware zwiêkszaj¹c szybko liczbê wersji z³oœliwego oprogramowania. Ich zwalczanie utrudnia z kolei skracaj¹cy siê ich „czas ¿ycia”- raport ocenia, ¿e œredni czas dzia³ania jednej wersji w 2020 r. skróci³ siê do 3,4 dnia, po czym pojawia³a siê kolejna. W rezultacie standardowe rozwi¹zania cybersecurity ju¿ nie wystarczaj¹.
Na zwiêkszone ryzyko cyberataków w 2021 r. wskazuje te¿ najnowszy Indeks ryzyka cybernetycznego Trend Micro. Wed³ug niego, prawie co czwarta z globalnych firm pad³a w 2020 roku ofiar¹ co najmniej siedmiu ataków na ich sieci albo systemy a ponad osiem na dziesiêæ przewiduje, ¿e bêdzie to du¿e zagro¿enie równie¿ w przysz³ym roku.