Poland

Coraz mniej ziobrystów w Pekao

Po ponad trzech latach dominacji frakcji ziobrystów bank Pekao SA znalazł się pod kontrolą nominatów ministra aktywów Jacka Sasina i premiera Mateusza Morawieckiego.

14 stycznia z Pekao odszedł doradca zarządu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa Witold Ziobro. Przez lata reprezentował tam interesy swojego brata Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Odchodzi brat ministra

Witold Ziobro pracował w Pekao od połowy 2017 r. Przeszedł do banku razem ze swoim przyjacielem Michałem Krupińskim, który niedługo po repolonizacji banku stanął na czele Pekao (wcześniej Krupiński kierował PZU, a Witold Ziobro był jego doradcą). W listopadzie 2019 r. Krupiński odszedł ze stanowiska i wyjechał do Londynu, gdzie został starszym doradcą w tamtejszym biurze funduszu Warbur Pincus. Ziobro pozostał jednak na stanowisku, doradzając kolejno zarządowi pod kierownictwem Marka Lusztyna, a potem Leszka Skiby.

Czytaj także: Wojownicza strategia Ziobry

O tym, że Witold Ziobro może stracić funkcję, mówiło się już od września. Pojawiły się wówczas pogłoski, że konflikt Solidarnej Polski z PiS doprowadzi do dymisji ziobrystów w Pekao. Do mediów przeciekły informacje o odejściu Witolda Ziobry w Pekao i Patrycji Koteckiej (żony ministra sprawiedliwości), członkini zarządu Link4 – spółki, która podobnie jak Pekao należała do grupy kapitałowej PZU. Jak się później okazało, do niczego takiego nie doszło, a informacje, które przedostały się do mediów, stanowiły zapewne element gry politycznej między ziobrystami a nominatami premiera i ministra aktywów Jacka Sasina. To właśnie te dwie ostatnie frakcje wysunęły wspólnie kandydaturę Leszka Skiby, b. wiceministra finansów na szefa Pekao, po tym gdy w kwietniu 2020 r. ziobryści chcieli odbić stanowisko prezesa z rąk Marka Lusztyna.

Czytaj także: Ziobrystom podobno nie chodzi o stołki. A ile ich mają?

Rezygnują też wiceprezesi Krupińskiego

Na tym nie koniec zmian. 22 grudnia z banku odszedł Marek Tomczuk, wiceprezes odpowiedzialny za bankowość detaliczną. W sylwestra rezygnacje złożyli Tomasz Styczyński nadzorujący bankowość korporacyjną i inwestycyjną (odejdzie ze stanowiska 31 stycznia 2021 r.) oraz Grzegorz Olszewski odpowiedzialny za IT. Dwaj ostatni jako powód podali „odmienną wizję rozwoju banku” – obaj sprzeciwiali się transakcji przejęcia bliskiego upadłości Idea Banku. Tajemnicą poliszynela jest, że byli oni uważani za ziobrystów – Tomczuka i Styczyńskiego ściągnął do banku sam Krupiński. Ze względu na reprezentowanie różnych frakcji politycznych, po odejściu Krupińskiego praca zarządu Pekao nie układała się jednak najlepiej.

Czytaj także: Plan Zdzisława? Nacjonalizacja Idea Banku

Do zarządu wejdzie były minister finansów

Na miejsce odwołanych wiceprezesów przychodzą nowi. W Polityce Insight już w październiku pisaliśmy, że do zarządu Pekao chciał wejść Jerzy Kwieciński, były minister inwestycji i rozwoju, a później minister finansów i szef PGNiG. Ostatecznie osiągnął swój cel – formalnie do kierownictwa Pekao wejdzie 1 lutego. Oznacza to wzmocnienie wpływów premiera, ponieważ to z nim kojarzony jest Kwieciński. Dwaj pozostali wiceprezesi awansowali z wewnątrz Pekao – to Błażej Szczecki, wcześniej pełnomocnik ds. transformacji i strategii, a także Wojciech Werochowski, dyrektor pionu produktów kredytowych dla klienta indywidualnego.

Football news:

Tuchel-Werner: Timo, you play on the right. You've been playing left for a quarter of an hour. Don't you understand?
Liverpool are 7 points behind the Champions League zone, 8 points behind the lost ones
Neymar can play against Barcelona for about 30 minutes
Benfica offers Diego Costa a 2-year contract with a salary of 3 million euros per year
Thierry Henry: Pep is obsessed with tactics. He sees and wants to change so many things that it can be a problem
Cavani is close to an agreement with Boca Juniors. He wants to leave Manchester United in the summer
There are only 6 coaches in the world with a positive balance against Pep. The leader of the rating-Sulscher