Poland

Co niemiecka młodzież mysli o holokauscie...

pokaż komentarz

Dla nie znających niemieckiego: Większość mówi, że nie ma pojęcia co to jest a jeden to nawet mówi że nigdy w to nie grał. Nie ma właściwie co tłumaczyć ciągle jest "Holocaust?" "Nie mam pojęcia co to.." albo "Nie wiem co to..." itd.

Wynikać to może z trzech rzeczy:


1. Często mówi się na to po niemiecku Schoa - i bardzo wielu Niemców zna ten termin nie zaś "holocaust". Przyjęło się, że wiele terminów jest używanych w języku międzynarodowym. Tak jak np. Terminal, komputer itd. Tak samo w polskim, angielskim, po francusku czy na Węgrzech. W Niemczech niestety to nie działa do końca w ten sposób, oni często są hermetyczni w swoim języku i dopiero niedawno zaczęto przyjmować angielskie terminy - robią to głównie ludzie młodzi, nie zaś pasjonaci historii. Tak samo jak nie znają słowa "Swastyka", "Swastika" czy innego podobnego używanego w angielskim, polskim, francuskim a nawet chińskim ale za to jest Hackenkreutz i doskonale wiedzą co to za symbol.

2. Ludzie w tym wieku nie interesują się historią; Nie wiem jaki procent z was interesował się realnie w liceum nauką jakichś spraw z przeszłości. Historia, geografia, chemia - to nie są ciekawe przedmioty i najczęściej zalicza się je aby zaliczyć. Nie tyczy to wszystkich no ale przyznajmy sobie szczerze że hormony buzowały ;) Mnie bardziej koleżanki zajmowały od tego czy jakiś polski generał pokonał jakichś turków i uratował jakąś mało ważną Europe... fajny tyłek koleżanki zdawał mi się bardziej interesujący od takich rzeczy. Myślę, że Niemców też to dotyczy.

3. Niemców uczy się w szkole o ludobójstwie, nazistach itd. ale tak samo jak u nas w szkole nie trzeba znać historii o Jedwabnem czy innych polskich zbrodniach tak samo też tutaj mówi się o tym ze wstydem. Co jednak wciąż młodzi Niemcy są świadomi zbrodni nazistów chociaż na pewno nie mają się tu czym chwalić więc często pomijają ten temat, albo mówią o nim ogólnikowo... też byście pomijali jakby wasi dziadkowie dokonali ludobójstwa i byli za to przez kolejnych prawie 100 lat krytykowani. (Btw. do dzisiaj wielu polaków upiera się że w Jedwabnem to wcale nie byli Polacy mimo, że skala tego ludobójstwa jest porównywalnie mniejsza do holokaustu).

No i jeszcze jedna sprawa, tak prywatnie; Jeśli wasi rodzice coś zjebią to możecie brać na siebie winę, jeśli zrobią to wasi dziadkowie to już ciężej przyjmować tę winę (chyba, że są już niedołężni a wy się nimi opiekujecie) ale myślę, że żadna z czytających to osób nie będzie brała na siebie winy swojego pra-pradziadka. Tak to działa. Poczucie odpowiedzialności maleje z każdym pokoleniem.

Football news:

Sanchez finished the match against Bayer, despite the injury
Solskjaer is the fifth coach with whom Manchester United reached the semi-finals of the European Cup
Manchester United are set to buy Sancho this summer despite Borussia's claim that he is staying
Shirokov beat the judge at an Amateur tournament: promised that # # # # # [vdarit] for a red card-and # # # # # [vdarit]
Brunu has scored 11 goals in 20 games for Manchester United. 7 of them were penalties
Lukaku has scored in 9 consecutive Europa League games. This is a tournament record
Konstantinos Tsimikas: Liverpool is the biggest club in the world. I supported them as a child