Poland

Co nam przyniesie trzecia fala pandemii? | Temat tygodnia. Odc. 53

Liczba dobowych zakażeń w Polsce znów przekroczyła 10 tys., i to z dużym zapasem, a minister zdrowia ogłosił nadejście trzeciej fali pandemii. Skąd się wzięła i jaką będzie miała skalę? Ile to jeszcze może potrwać? Rozmowa z dr. Franciszkiem Rakowskim.

Po stosunkowo łagodnej pierwszej, wiosennej fali epidemii w kraju i tragicznej drugiej fali w ostatnich dniach przyszedł czas na trzecią. Częściowo odpowiadają za nią nowe warianty koronawirusa, które zaczęły krążyć po Polsce; częściowo zniesienie niektórych restrykcji oraz rozluźnienie dyscypliny społecznej. Co teraz powinien zrobić rząd? Znów pogłębiać ograniczenia czy przeciwnie – otwierać gospodarkę i izolować grupy ryzyka? I czy naprawdę widać już światełko w tunelu? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

A jak działa matematyczne i komputerowe modelowanie pandemii? Przeczytaj poprzednią rozmowę z dr. Franciszkiem Rakowskim.

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego (na ekranie)Sławomir Kamiński/Agencja GazetaKonferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego (na ekranie)

Football news:

Mbappe dancing on the table 🕺 Watch as PSG celebrate their semi-final exit with passion
Pochettino on reaching the semi-finals: It's all down to the PSG players. I missed the adrenaline
Manuel Neuer: Bayern should have played better in Munich. We missed a lot of chances
Hans-Dieter Flick: Bayern lacked the final touch in attack. Congratulations to PSG
PSG President: We have invested a lot in the club to win the Champions League. Neymar and Mbappe have no reason to leave
Tuchel about 0:1 with Porto: Maybe not the best game to watch. Chelsea deserved to win after 180 minutes
Neymar on reaching the 1/2 Champions League: We knocked out the winner of the tournament. Now PSG should always strive to reach the semi-finals