Poland

Co godzinę polskie górnictwo generuje 500 tys. zł strat.

pokaż komentarz

@gruby_rychu: górnictwo i energetyka węglowa nie może paść dla Polski. Oczywiście, obecna sytuacja jest niedopuszczalna, a cała branża wymaga głębokich zmian i solidnego zarządzania.
Jednak idea wygaszania kopalni i energetyki węglowej świadczy o kompletnym braku kompetencji i krótkowzroczności polityków, którzy ulegają nieracjonalnym wpływom.

Dlaczego węgiel nie może w 100% paść?


Dlatego, że:
- węgiel to najtańsze źródło energii (Niemcy nie na darmo budują elektrownie na ten surowiec, mimo ogólnej narracji)
- Polska ma pełno węgla
- kraj powinien mieć pewien stopień niezależności energetycznej, ponieważ w przypadku konfliktu, czy kataklizmu, musi być w stanie samodzielnie zapewnić sobie 3 rzeczy: wyżywienie, uzbrojenie i energię żeby to napędzić

Nie wiemy jakie niebezpieczeństwa nas czekają. Dlatego mądry zawsze coś dołoży, żeby w czasie pokoju się zabezpieczyć na czarną godzinę, kiedy sojusznicy nie będą mogli nam pomóc.

Tak więc, trzeba dywersyfikować źródła energii jak najbardziej.


Tak samo jak przejście w 100% na samochody elektryczne nie ma sensu, tak samo wycofanie się z węgla nie ma sensu. Mamy różne źródła energii, więc należy je wykorzystywać w odpowiedniej dla danych czasów proporcji. Obecnie zwiększa się nasłonecznienie, więc energia fotowoltaiczna ma sens. Nie wiem jednak czy za 30 lat to się nie zmieni, a panele stracą 60% wydajności, więc nie możemy w pełni nastawiać się tylko na to źródło. Podobnie jest ze wszystkimi innymi.

Co można zrobić dodatkowo? Zastanowić się, czy można wykorzystać stare szyby kopalni do budowy elektrowni szczytowo-pompowych, które mogłyby być bardzo wydajnym źródłem energii zapasowej.


Nadprodukcja energii z OZE wykorzystywana by była do wypompowywania wody z szybu kopalni do zbiornika nieopodal, a w sytuacji braku energii następowałbym automatyczny zrzut tej wody i natychmiastowe generowanie prądu.

Football news:

Setien is demanding 4 million euros in compensation from Barca. Valverde's resignation cost the club 11 million
Two Cornell players tested positive for coronavirus after the match with Barca
Mbappe finished 1st on the Ligue 1 goalscoring list, scoring 13 goals in 17 appearances. He broke the streak of 4 games without goals
Holland has scored 27 goals in his first 28 Bundesliga appearances. He's the second person to do this
Sevilla are trying to sign Papa Gomez, Monchi is in talks. Atalanta wants to sell him to a club not from Italy
Holand has scored 14 goals in 13 Bundesliga games this season
Neymar is playing his 100th game for PSG. He has been at the club since 2017