Poland

Ciotka nie rozliczy dochodu siostrzenicy

statystyki
Podatniczka uważała, że jako osoba, która zarządza mieszkaniem, powinna również wywiązać się z obowiązków względem fiskusa wynikających z najmu. Sądziła więc, że powinna wybrać formę opodatkowania i rozliczyć podatek dochodowy z tego źródła.

Podatniczka uważała, że jako osoba, która zarządza mieszkaniem, powinna również wywiązać się z obowiązków względem fiskusa wynikających z najmu. Sądziła więc, że powinna wybrać formę opodatkowania i rozliczyć podatek dochodowy z tego źródła.źródło: ShutterStock

Dochody osoby małoletniej z majątku będącego jej własnością są doliczane do dochodów rodziców. Nie może ich rozliczyć inny członek rodziny – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to podatniczka, której małoletnia siostrzenica otrzymała w darowiźnie od babci mieszkanie. Dziewczynka wraz z matką obecnie nie mieszka w Polsce, dlatego w umowie darowizny od razu zastrzeżono, że zarząd nad mieszkaniem dziewczynki będzie sprawować jej ciotka. Ma ona wynająć mieszkanie, a dochody z tego tytułu będą wpływały na konto małoletniej jako zabezpieczenie na przyszłość.

Podatniczka uważała, że jako osoba, która zarządza mieszkaniem, powinna również wywiązać się z obowiązków względem fiskusa wynikających z najmu. Sądziła więc, że powinna wybrać formę opodatkowania i rozliczyć podatek dochodowy z tego źródła.

Dyrektor KIS się z tym nie zgodził. Wyjaśnił, że co do zasady małoletnie dzieci nie rozliczają się samodzielnie ani nie są podatnikami. Ich dochody dolicza się do dochodów rodziców (wyjątkiem są dochody dzieci z pracy, stypendiów i z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, które rozlicza się w osobnym zeznaniu na imię i nazwisko dziecka).


Pozostało jeszcze 62% treści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally