Poland

Brzęczek nie jest już trenerem polskiej reprezentacji

Marazm futbolowego sezonu ogórkowego przerwany został przez prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Zdecydował on o dymisji Jerzego Brzęczka z funkcji trenera reprezentacji.

Prezes Boniek zawitał do centrali PZPN po miesięcznym urlopie, który spędził we Włoszech. Myślał, myślał i wymyślił, że Jerzy Brzęczek nie daje wystarczającej gwarancji osiągnięcia z reprezentacją piłkarską przyzwoitego wyniku na najbliższych mistrzostwach Europy. Odpowiedzialność spada wyłącznie na niego – zarząd PZPN już wcześniej upoważnił prezesa do jednoosobowego decydowania o losie selekcjonera reprezentacji.

Brzęczek nie ma wiele na swoją obronę. Pracował z drużyną narodową dwa i pół roku. Trudno przywołać w pamięci choć jeden mecz, który natchnął kibiców przekonaniem, że w reprezentacji na dobre zagościła nowa jakość, gwarancja tego, że gdy na Euro przyjdzie stawić czoła Hiszpanii, blamażu nie będzie. A odkąd Hiszpanie rozbili ostatnio Niemców 6:0, na ich przyszłych rywali padł blady strach. Wszyscy żywiący nadzieję, że piłkarzy grających na co dzień w mocnych zachodnich klubach – z kapitanem Robertem Lewandowskim na czele – Brzęczek wreszcie zdoła połączyć w mocny, zgrany team, mający swój styl i nieograniczający się do starej śpiewki o grze z kontrataku, musieli obejść się smakiem. Awans na mistrzostwa Europy, z wyjątkowo słabej grupy, był obowiązkiem, a nie powodem do świętowania.

Czytaj też: Jak pompuje się publiczne pieniądze w piłkarskie studnie

Dlaczego Jerzy Brzęczek musiał odejść

Przedwczesne zwolnienie selekcjonera to również przyznanie się przez Bońka do porażki. To prezes wymyślił Brzęczka w roli następcy Adama Nawałki, deklarując się jasno po stronie zwolenników rodzimej myśli szkoleniowej. W rozmowie z „Polityką”, tuż po nominacji dla Brzęczka, przekonywał, że kadrze potrzebny jest insider mający rozeznanie w lokalnym potencjale, niebojący się sięgać po mało ograne nazwiska. Z tego zadania akurat Brzęczek wywiązał się całkiem nieźle, debiutantów było sporo. Ale od ich nacisku na bardziej doświadczonych kolegów poziom gry drużyny narodowej się nie podniósł.

Panuje dość powszechne przekonanie, że Brzęczkowi najbardziej zaszkodziło kwestionowanie jego kompetencji przez kilku przedstawicieli starej gwardii, z Robertem Lewandowskim na czele. Słynnych już wypowiedzi Lewandowskiego (po niedawnym, wyjazdowym meczu z drugą reprezentacją Włoch – bo pierwszą zdziesiątkował koronawirus – w którym Polacy z trudem wychodzili z własnej połowy boiska) o słabej taktyce na mecz i zmarnowanym czasu na zgrupowaniu Boniek wprawdzie nie pochwalał, a nawet zganił kapitana za wywlekanie takich pretensji na światło dzienne. Ale jak teraz widać, sam nabierał wątpliwości, że Brzęczek to właściwy człowiek na fotelu selekcjonera.

Na czwartek zapowiedziano konferencję prasową z udziałem prezesa. Boniek to człowiek czynu i należy się spodziewać, iż ogłosi nazwisko nowego trenera reprezentacji. Na polskim podwórku odpowiedniego kandydata nie widać.

Czytaj także: Prezes mówi: Brzęczek

Football news:

Mourinho on 4-0 with Burnley: The victory was needed for the sake of the smiles of the Tottenham players. Happy with Bale
Bale after Burnley double: My form is coming back. We must work hard and not talk nonsense
Golovin scores points every 32 minutes in 2021 - best result in Ligue 1
Beckham on Messi and Ronaldo: These are the players we want to sign at Inter Miami
Arteta after 3-1 with Leicester: Arsenal are unacceptably low in the table. We need to improve the situation
Golovin on two assists: The task when coming on as a substitute was to sharpen the game. Probably, it was possible
Schalke confirmed the resignation of the head coach, the sports director and three other people. The team is last in the Bundesliga