Wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej skoñczy³y siê unijne gwarancje praw pracowniczych. Rz¹d Johnsona zaprzecza jednak, by chcia³ je ograniczyæ.
Minister Handlu i Przemys³u Kwasi Kwarteng zaprzeczy³ doniesieniom, jakoby rz¹d Jej Królewskiej Moœci mia³ w planach os³abianie praw pracowników w Wielkiej Brytanii. Rz¹dowe dementi pojawia siê po tym, jak w Financial Times zasugerowano, ¿e niektóre, wynikaj¹ce z praw Unii Europejskiej, zabezpieczenia praw pracowniczych mog¹ zostaæ zniesione.
Najwa¿niejszym prawem, które mia³oby byæ wed³ug FT zniesione mia³o byæ ograniczenie czasu pracy do 48 godzin w tygodniu (razem z nadgodzinami). Kwasi Kwarteng twierdzi jednak, ¿e niczego takiego rz¹d nie planuje, a propozycje nowych przepisów bêd¹ dotyczyæ zmian w przerwach na odpoczynek i zmiany sposobu obliczania wynagrodzenia za urlop na podstawie nadgodzin.
We are not going to lower the standards of workers’ rights
The UK has one of the best workers’ rights records in the world - going further than the EU in many areas
We want to protect and enhance workers’ rights going forward, not row back on them https://t.co/HUsL7bpOK0
— Kwasi Kwarteng (@KwasiKwarteng) January 14, 2021
- Chcemy chroniæ i wzmacniaæ prawa pracownicze w przysz³oœci, a nie odwracaæ siê od nich – stwierdzi³ na Twitterze Kwarteng.
Zdaniem Partii Pracy, rz¹d jednak rozwa¿a ograniczanie praw pracowniczych, a rozwa¿ane czy rzekomo rozwa¿ane propozycje „nie powinny nawet podlegaæ dyskusji". Ed Miliband, odpowiednik Kwartentga w gabinecie cieni uwa¿a, ¿e przytoczone przez Financial Times propozycje „nie dotycz¹ ograniczania biurokracji dla firm, ale zrywania podstawowych praw pracowników". Warto tu jednak spostrzec, ¿e FT jasno podkreœli³, ¿e opisywane propozycje, choæ przygotowane za zgod¹ premiera, nie zosta³y jeszcze zatwierdzone ani przez ministrów, ani przez rz¹d.
Po opuszczeniu Unii Europejskiej Wielka Brytania ma teraz wiêksz¹ swobodê w kszta³towaniu praw pracowniczych. Prawo UE nie narzuca³o zbyt wielu szczegó³owych regulacji, ale te które gwarantowa³o pracownikom by³y znacz¹ce, jak ta dotycz¹ca czasu pracy w tygodniu. Zgodnie z dyrektyw¹ w sprawie czasu pracy z 48-godzinnego tygodnia pracy mog¹ zrezygnowaæ pracownicy np. s³u¿b ratunkowych.
Zmiany w prawie pracy zapowiadano ju¿ w mowie tronowej z 2019 roku, ale dopiero w bie¿¹cym roku jest spodziewany nowy projekt przepisów.
- Nie mamy absolutnie ¿adnego zamiaru obni¿ania standardów praw pracowniczych – cytuje BBC wypowiedŸ rzecznika rz¹du.