
Stowarzyszenie REIT Polska i PINK chc¹ edukowaæ decydentów, by powsta³y d³ugo oczekiwane przepisy.
Stowarzyszenie REIT Polska i Polska Izba Nieruchomoœci Komercyjnych bêd¹ wspó³pracowaæ, by doprowadziæ do przyjêcia przez decydentów oczekiwanych przez bran¿ê przepisów o REIT–ach. O tym, ¿e w resorcie rozwoju bez rozg³osu wznowiono prace nad projektem ustawy o firmach inwestowania w najem nieruchomoœci (FINN) pisaliœmy przed miesi¹cem.
Partnerzy maj¹ podj¹æ dzia³ania edukuj¹ce przedstawicieli organów administracji publicznej oraz innych interesariuszy i mówiæ o korzyœciach p³yn¹cych z wprowadzenia ustawy. Deklaruj¹ wsparcie merytoryczne procesu legislacyjnego.
– Mamy nadziejê, ¿e w najbli¿szym czasie rozpoczn¹ siê konsultacje œrodowiskowe i oczywiœcie chcemy wzi¹æ w nich udzia³ – mówi Ma³gorzata Kosiñska, prezes REIT Polska. – Wprowadzenie funduszy FINN mo¿e przyczyniæ siê do istotnego zwiêkszenia udzia³u kapita³u polskiego w rynku nieruchomoœci. Taki rodzaj zagospodarowania oszczêdnoœci osób fizycznych s³u¿y zrównowa¿onemu rozwojowi gospodarczemu kraju, buduje akcjonariat obywatelski, uzupe³nia lub wspiera podstawowy system emerytalny, a tak¿e – zwiêkszaj¹c udzia³ inwestycji finansowanych oszczêdnoœciami, zapewnia zdrowy wzrost gospodarki, mierzony wskaŸnikiem PKB. REIT–y s¹ zwykle publiczne, notowanie na gie³dzie zapewnia restrykcyjn¹ kontrolê w³aœciwej instytucji rz¹dowej oraz p³ynnoœæ inwestycji, co jest niezwykle istotne dla inwestorów indywidualnych i ochrony ich interesów – dodaje.
– Wed³ug ró¿nych szacunków w ci¹gu ostatnich 22 lat w nieruchomoœci komercyjne w Polsce zainwestowano oko³o 64 mld euro. Niestety, udzia³ rodzimego kapita³u by³ w tym mniejszy ni¿ 5 proc. Polscy inwestorzy, zarówno indywidualni jak i instytucjonalni, mieli dot¹d bardzo ograniczone mo¿liwoœci inwestowania i realizowania zysków. Dziœ mo¿emy inwestowaæ w technologiê, energetykê, przemys³, handel, zarówno poprzez gie³dê, obligacje korporacyjne czy fundusze o ró¿nych strategiach. Nieruchomoœci nie s¹ jednak dostêpne dla Polaków i do koñca nie wiadomo dlaczego – mówi Agnieszka Jachowicz, cz³onek zarz¹du PINK.
REIT-y to spó³ki, które inwestuj¹ w nieruchomoœci przynosz¹ce dochód z najmu, a ten jest wyp³acany akcjonariuszom w formie dywidendy. Status REIT-u oznacza opodatkowanie pieniêdzy tylko raz (zwolnienie z CIT-u lub podatku od dywidendy). Pomys³ utworzenia polskich REIT-ów pojawi³ siê w 2016 r. Pierwotnie mia³y one lokowaæ – jak to jest przyjête na œwiecie – w nieruchomoœci komercyjne, ale po krytycznej opinii NBP postanowiono, ¿e FINN-y inwestowaæ bêd¹ mog³y tylko w mieszkania. Pilotowany przez resort finansów projekt nie wyszed³ jednak z Sejmu poprzedniej kadencji (jesieñ 2018 r.). Miesi¹c temu napisaliœmy, ¿e w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii zosta³ opracowany wstêpny projekt ustawy, prace legislacyjne ruszy³y w II po³owie 2020 r., a we wrzeœniu projekt zosta³ przekazany do wstêpnych konsultacji do instytucji, których dzia³alnoœæ dotyczy rynków finansowego i kapita³owego, m.in. resortu finansów, KNF i NBP. Zg³oszono uwagi, trwaj¹ teraz dodatkowe analizy i uzgodnienia.