
Nie ma tygodnia bez informacji o kolejnych zwolnieniach grupowych. Poczta Polska zredukuje zatrudnienie o 2 tys. osób, Pekao – o ponad 1,1 tys., LOT – o blisko 300, a do 2023 r. polski oddzia³ BNP Paribas pozbêdzie siê 800 pracowników.
W takich firmach, jak Gatta, Totolotek, Carlson Wagonlit Travel, pracê w ostatnich dniach straci³o lub wkrótce straci ³¹cznie ponad 600 osób. Lawina ruszy³a i wbrew pozorom to nie efekt kryzysu wywo³anego pandemi¹, a mo¿e raczej nie wy³¹cznie. Epidemia koronawirusa znacz¹co przyspieszy³a bowiem procesy, które i tak – w perspektywie dwóch, piêciu, a mo¿e dziesiêciu lat – musia³yby zajœæ. Mowa o automatyzacji. Atak Covid-19 wymusi³ i zdynamizowa³ cyfrow¹ ewolucjê firm.
Roboty i sztuczna inteligencja (AI) to sposób na poprawê efektywnoœci – analitycy McKinseya oceniaj¹, ¿e tylko rozwi¹zania oparte na AI mog¹ siê przyczyniæ do wytworzenia globalnej wartoœci w kilkunastu sektorach gospodarki, takich jak handel detaliczny, transport
i logistyka czy bankowoœæ, wynosz¹cej nawet ponad 5 bln dol. rocznie. Nic dziwnego wiêc, ¿e takie zaawansowane technologie coraz wyraŸniej wdzieraj¹ siê w kolejne aspekty naszego ¿ycia. Dla wielu dzisiejszych pracowników w takim œwiecie jest coraz mniej miejsca.
Szacunki PwC wskazuj¹, i¿ w po³owie przysz³ej dekady automatyzacja stanowiæ bêdzie zagro¿enie dla 30 proc. miejsc pracy. I nie dotyczy to wy³¹cznie pracowników hal monta¿owych, wykonuj¹cych powtarzalne czynnoœci. Roboty od dawna zastêpuj¹ tzw. niebieskie ko³nierzyki i przejmuj¹ coraz bardziej skomplikowane zadania manualne. Teraz rewolucja wdziera siê za biurka. Na jej celowniku znalaz³y siê osoby zajmuj¹ce siê wprowadzaniem danych, ksiêgowi, audytorzy czy urzêdnicy administracyjni.
Sztuczna inteligencja roœnie w banku i z powodzeniem zast¹pi specjalistów od ryzyka kredytowego, w firmie ubezpieczeniowej rzeczoznawcê wyceniaj¹cego szkodê, a chatboty konsultantów telefonicznych. Bia³e ko³nierzyki maj¹ powody do obaw. Ale jest i promyk nadziei. Wraz z automatyzacj¹ na œwiecie ma siê pojawiæ w ci¹gu piêciu lat a¿ 97 mln wakatów. To jednak praca dla tych, którzy bêd¹ potrafili wspó³pracowaæ z robotami i algorytmami: analityków big data, specjalistów marketingu cyfrowego, trenerów czy mened¿erów wirtualnej rzeczywistoœci.