Poland

Bombowiec Vulcan rozpada się przed kamerami

pokaż komentarz

@Gandalf_bialy:

Black Buck 2

Misję przeprowadzono w nocy z 3 na 4 maja. Tym razem wystartował tylko jeden Vulcan (XM607), ten sam, który dokonał pierwszego bombardowania, jednak za jego sterami usiadł John Reeve. Podobnie jak wcześniej celem było lotnisko w Port Stanley. Tym razem misja obyła się bez jakichkolwiek komplikacji technicznych i logistycznych, tyle że efekt ataku był jeszcze mniejszy. Żadna z bomb nie trafiła w wyznaczony cel.

Black Buck 3

Ten sam samolot wystartował 13 maja z identyczną jak poprzednim razem misją. Jego uzbrojenie stanowiło 21 bomb o wagomiarze 453 kilogramów. Z powodu silnego wiatru czołowego, który wyraźnie zwiększył zużycie paliwa, misję przerwano. Mimo to Vulcan musiał być tankowany w powietrzu osiem razy, a wszystkie samoloty zabezpieczające przelot bombowca zużyły paliwo wystarczające do zatankowania sześciuset myśliwców Harrier.

Black Buck 4

Do kolejnej misji Black Buck doszło dopiero pod koniec maja; było to związane z koncentracją i przygotowaniem sił morskich i lądowych do desantu na wsypy. Tym razem celem była umieszczona na wzgórzu niedaleko Port Stanley stacja radiolokacyjna systemu obrony powietrznej. Ponieważ bombardowanie z użyciem klasycznych bomb nie gwarantowało wymaganej precyzji, zdecydowano się na atak pociskami antyradiolokacyjnymi AGM-45 Shrike. Oczywiście, jak można się domyślić, Vulcany nie były przystosowane do ich użycia, niezbędna więc okazała się kolejna konwersja. Zmodyfikowano dwa egzemplarze znajdujące się w Wielkiej Brytanii i wysłano je na Wyspę Wniebowstąpienia w miejsce poprzednich dwóch maszyn wykonujących misje Black Buck 1–3. Każdy z samolotów mógł przenosić cztery pociski AGM-45 – po dwa pod każdym skrzydłem. Podobnie jak w przypadku dwóch ostatnich misji, i teraz wystartowała tylko jedna maszyna, a rezerwowa pozostała na ziemi.

Pierwszy nalot z użyciem AGM-45 miał się odbyć 28 maja. W piątej godzinie lotu misję przerwano z powodu awarii systemu do tankowania w powietrzu na jednym z Victorów. Vulcanem, który miał dokonać tego ataku, był XM597, a maszyną rezerwową – XM598.

Black Buck 5

Misję przeprowadzono 31 maja. Lot Vulcana XM597 przebiegł bez zakłóceń. Gdy Vulcan znalazł się w pobliżu celu, uchwycił wiązkę radarową stacji Westinghouse AN/TPS-43 i odpalił pociski. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się jednoznacznie ustalić rezultatów tego ataku. Brytyjczycy twierdzą, że zakończył się pełnym sukcesem i stacja radiolokacyjna została zniszczona. Argentyńczycy natomiast mówią, że rakiety w porę wykryto, radar wyłączono i Shrike’i chybiły celu (w innych opracowaniach można spotkać wersję, że trafiły w jakiś inny, mniejszy radar). Utrzymują też, że stacja radiolokacyjna będąca celem ataku została zniszczona przez samych Argentyńczyków przed wycofaniem się.

Black Buck 6

O tym, że to argentyńska wersja może być bliższa prawdzie, świadczyć może powtórzenie 3 czerwca ataku przeciw stacjom radiolokacyjnym. Było to wynikiem zestrzelenia 1 czerwca myśliwca Sea Harrier nad Port Stanley rakietą z zestawu przeciwlotniczego Roland. Samolot XM597 pilotowany przez Neila McDougalla bezpiecznie dotarł do celu i odpalił pociski, niszcząc stację radarową systemu Skyguard.

Misja została zakłócona w drodze powrotnej, gdy podczas uzupełniania paliwa w locie, daleko od macierzystego lotniska, w Vulcanie złamała się sonda do pobierania paliwa. Ponieważ bombowiec nie miał szans dolecieć do Wyspy Wniebowstąpienia, zdecydowano się na lądowanie w Brazylii, na lotnisku w Rio de Janeiro. Dwie nieodpalone rakiety AGM-45 postanowiono zrzucić do oceanu, jednak tylko jedna odczepiła się od pylonu. Druga pozostała zablokowana. Również poufne dokumenty zrzucono do wody. Samolot lądował na końcówce paliwa, która nie pozwalała nawet na ewentualne wykonanie drugiego podejścia na lotnisko. Według prawa międzynarodowego samolot wraz z załogą powinien zostać internowany, jednak dzięki zabiegom brytyjskiej dyplomacji już po dziewięciu dniach maszyna mogła odlecieć do bazy pod warunkiem, że nie weźmie więcej udziału w tej wojnie. Pocisk Shrike, którego nie udało się zrzucić do oceanu, został skonfiskowany przez Brazylijczyków.

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7