Rosn¹ce rezerwy sektora na hipoteki walutowe to mo¿e byæ dopiero pocz¹tek kosztów, które banki ponios¹ z powodu tych spornych kredytów. Niektóre instytucje mog¹ zanotowaæ straty.
Analitycy BM mBanku uaktualnili swoje za³o¿enia co do strat generowanych przez pozwy frankowe. Teraz oczekuj¹ 46 mld z³ strat dla sektora, z czego 30 mld z³ dla analizowanych przez siebie kredytodawców.
Czytaj tak¿e: Banki chc¹ sprzedaæ rz¹dowi frankowy problem
Szacuj¹, ¿e kapita³y kredytodawców, których analizuj¹, s¹ teraz o oko³o 56 mld z³ wy¿sze ni¿ wymagane przez KNF minimum. „Chocia¿ wyp³ata ich akcjonariuszom stoi pod znakiem zapytania w 2021 r., to uwa¿amy, ¿e stanowi¹ idealny bufor dla ryzyka prawnego zwi¹zanego z hipotekami frankowymi" – napisali w raporcie.
– Moje prognozy kosztów spraw frankowych nie zmieni³y siê od roku. Zak³adam, ¿e do s¹dów pójdzie 70 proc. klientów i 70 proc. z nich wygra, wiêc przyjmujê po³owê maksymalnych kosztów: oko³o 44 mld z³ – mówi Andrzej Powier¿a, analityk DM Citi Handlowego.
W niedawnym raporcie analitycy Trigon DM napisali, ¿e zak³adaj¹ 40 mld z³ kosztów dla sektora z tytu³u spraw frankowych. Dla porównania roczny zysk netto sektora przy obecnych niemal zerowych stopach procentowych i nieobci¹¿ony rezerwami frankowymi mo¿e siêgaæ 10–12 mld z³.
Koszt banków z powodu frankowych spraw trudno precyzyjnie oszacowaæ, bo wci¹¿ jesteœmy przed wieloma rozstrzygaj¹cymi zdarzeniami. Poza tym mówimy o przysz³ych setkach tysiêcy spraw na podstawie relatywnie niewielu prawomocnych wyroków, jakie do tej pory zapad³y.
– G³ównie oczekujê wyroku S¹du Najwy¿szego, który decyduje o wyk³adni polskich przepisów. TSUE interpretuje prawo unijne i mówi o zgodnoœci prawa krajowego z unijnymi przepisami. Nie spodziewam siê jednej uchwa³y S¹du Najwy¿szego, która w pe³ni rozwi¹za³aby problem, myœlê, ¿e raczej bêdzie to kilka kolejnych uchwa³ wp³ywaj¹cych na orzecznictwo. Zmniejszenie przez S¹d Najwy¿szy niejasnoœci w orzecznictwie u³atwi³oby szacowanie podstawowych parametrów wp³ywaj¹cych na koszty banków – dodaje Powier¿a.
Kluczowym zagadnieniem wp³ywaj¹cym na frankowe koszty banków jest to, czy bankom nale¿eæ siê bêdzie wynagrodzenie za korzystanie przez klienta z kapita³u w razie uniewa¿nienia umowy. Banki ju¿ zaczynaj¹ pozywaæ klientów i ¿¹daj¹ od nich takich op³at, ale zdania prawników s¹ podzielone w sprawie tego, czy taka op³ata im siê nale¿y. Przeciwne jej s¹ instytucje pañstwowe, takie jak Urz¹d Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich.