Poland

Biznes farmaceutyczny gra nieczysto z Unią?

Szczepionek zaczyna brakować. Istnieje niebezpieczeństwo, że nawet osoby, które mają już wyznaczony termin szczepienia, nie będą mogły się zaszczepić, te bez terminu będą czekać jeszcze dłużej.

Rząd zaprosił opozycję do rozmowy na temat programu szczepień przeciwko covid-19 chyba tylko po to, żeby podzielić się odpowiedzialnością za jego niezbyt udany start. Opozycja nie odmówiła, żeby PiS nie zarzucił jej, że lekceważy problem. Z samych rozmów jednak nic nie wynika. Obie strony jakby nie zauważyły, że Unia ma problem, i dobrze byłoby, żeby Polska w tej sprawie miała jakieś zdanie, najlepiej wspólne.

Czytaj też: Ile szczepionek się marnuje? Dlaczego trzeba je wyrzucać?

Koncerny mętnie się tłumaczą

Tym problemem jest brak szczepionek. A w zasadzie brak jest tylko konsekwencją prawdziwego problemu. Problemem zaś jest to, że koncerny farmaceutyczne wydają się z Brukselą grać nieczysto. Najpierw Pfizer nagle, niemalże z dnia na dzień, zawiadomił, że zmniejsza dostawy szczepionek dla europejskich odbiorców. Powodem miała być rozbudowa fabryki w Belgii, która za kilka tygodni pozwoli zwiększyć dostawy i wyrównać zaległości.

Może jest to powód prawdziwy, ale przecież o potrzebie modernizacji wytwórcy szefostwo koncernu nie zdecydowało nagle, musiano ja zaplanować wcześniej. Dlaczego odbiorców szczepionki zawiadomiono tak późno, łamiąc ustalony wcześniej harmonogram dostaw? Nie dotrzymując wcześniej ustalonych terminów? Sprawa wydaje się nie do końca czysta, w każdym razie rząd Szwecji wstrzymuje płatność za niedostarczone szczepionki, nic więcej zrobić nie może.

Dostawy wstrzymuje też amerykańska Moderna, nie do końca wyjaśniając przyczyny. Jeszcze mniej przejrzyste wydaje się postępowanie innego koncernu – Astra Zeneca. Na szczepionkę tego producenta, opracowaną wspólnie z Uniwersytetem w Oxfordzie, liczyliśmy szczególnie, jest kilkakrotnie tańsza od produktu Pfizera i Moderny. Lada dzień miała zostać zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków i producent powinien natychmiast rozpocząć dostarczanie szczepionki do krajów Unii. Nie dostarczy, zrobi to później, niedokładnie wiadomo kiedy. I mętnie się tłumaczy. Nie od dziś spekuluje się, że prawdopodobnie brytyjska firma sprzedała szczepionki brytyjskiemu rządowi za większe pieniądze. Dowodów jednak brak, Komisja Europejska nie ma dostępu do umów koncernu, są objęte tajemnicą handlową.

Czytaj też: Jak szczepi się świat

Unia wcale nie jest tak słaba

Koncerny wydają się potężniejsze niż cała Unia Europejska. Ale nie były tak potężne, gdy dopiero pracowały nad szczepionką i potrzebowały na badania setek milionów euro. Dostały je od Unii, podobnie jak od amerykańskiego rządu, w ramach przedpłaty za szczepionki, które przedpłacający kupią od producentów w pierwszej kolejności. Jeśli w ogóle powstaną – co w momencie przekazywania firmom farmaceutycznym pieniędzy wcale nie było takie pewne. Koncerny pieniądze wzięły, teraz wyraźnie kombinują, jak zarobić jeszcze więcej, nie dotrzymując umów i być może sprzedając szczepionki krajom spoza Unii. Jeśli istnieje coś takiego, jak honor biznesu, to koncerny właśnie dostarczają powodów, by w niego wątpić.

Unia Europejska nie jest jednak tak słaba, jak się wydaje. To przecież rynek pół miliarda konsumentów, którzy na leki, często refundowane przez rządy lub firmy ubezpieczeniowe, wydają ogromne pieniądze. Znaczna ich część trafia do kasy międzynarodowych koncernów. Globalne koncerny farmaceutyczne są potężne, ale Unia i USA razem wzięte słabsze chyba nie są. Jeśli – oczywiście – wspólnie wymyślą sposób, żeby nie dać się biznesowi farmaceutycznemu ogrywać. Na spotkaniu polskiego rządu z opozycją tą sprawą nie zawracano sobie jednak głowy.

Czytaj też: Covid-19 zabił już dwa miliony ludzi

Najwygodniej się okładać

Istnieje niebezpieczeństwo, że nawet osoby, które mają już wyznaczony termin szczepienia, z powodu braku szczepionek nie będą mogły tego zrobić. Te bez terminu będą czekać jeszcze dłużej, uzyskanie zbiorowej odporności w tym roku staje pod dużym znakiem zapytania. Tempo szczepień zostanie jeszcze bardziej spowolnione, co będzie miało odbicie także w statystyce zgonów, nie tylko z powodu covid-19.

Rząd będzie więc winę za niewydolność naszej ochrony zdrowia zwalał na Unię, bo o wystarczającą liczbę szczepionek dla Polaków nie zadbała. A opozycja wytknie autorom Narodowego Programu Szczepień liczne zaniedbania, nieprzygotowanie i chaos. W rozwiązywanie problemów Unii angażować się nie będziemy, najwygodniej się okładać, nie wyściubiając nosa poza własne opłotki.

Czytaj też: Szczepionki powstały ekspresowo. Czy są bezpieczne?

Football news:

Gattuso was fined 3 thousand euros for blasphemy
Burnley will ask for 50 million pounds for Pope. The goalkeeper is Interesting to Tottenham
Gladbach midfielder Neuhaus would like to move to Liverpool, his compensation is 40 million euros. Bayern are unlikely to fight for a player
Sampaoli took charge of Marseille. Contract - until 2023
Carlos Bianchi: PSG can score 5-6 goals for Barca in the second leg of the Champions League
Director of Shakhtar Srna about Roma in the 1/8 finals of the Europa League: Chances 50-50
Eintracht's forward Silva scored his 19th Bundesliga goal. Lewandowski has 26 goals, Holand has 17