Poland

Białoruś jest dla Rosji stracona

pokaż komentarz

@masaj:
Konsekwencje białoruskiego incydentu dla bliskiego kręgu przyjaciół Rosji

Azję Środkową przejmują już Waszyngton, Pekin i Ankara.


Mińsk, przekazując listy aresztowanych Rosjan z prywatnej kompanii wojskowej (PKW) Wagnera do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, przekroczył punkt bez powrotu i tym samym unieważnił Państwo Związkowe, niemal otwarcie oskarżając najbliższego sojusznika o zamiar dokonania zamachu stanu na Białorusi. Kiedy 30 lipca białoruskie KGB i Komitet Śledczy poinformowały o aresztowaniu 33 przedstawicieli PKW w sanatorium pod Mińskiem, Aleksander Łukaszenko powiedział niezwykle ostro: „Widzę, że nasi starsi bracia zamilkli. Nie krzyczą już, że wysłali tych facetów do Stambułu. Nie było Istambułu i nie mogło być, jak się okazało w praktyce. Oczywiste jest, że ta grupa miała różne cele. A zadaniem śledztwa jest ustalenie tych celów ”.

Łukaszenko podkreślił, że na Białorusi tylko prezydent może wyrazić zgodę na wizytę w republice wojskowych (ze sprzętem lub bez). „Nikt nie dał pozwolenia. Co więcej, dziś mamy poważne podejrzenia co do celów, jakie wyznaczyła sobie grupa - powiedział. Zostało to powiedziane z jasnym zrozumieniem tego, co będzie dalej: nie będzie wcześniejszych relacji między krajami, ponieważ nie można przykleić zepsutego garnka. Mińsk pojedzie w odpowiednim czasie tam, gdzie opuściła Ukraina - w przeciwnym kierunku niż Federacja Rosyjska. Dla Rosji nie ma znaczenia, kto wygra wybory 9 sierpnia na Białorusi. Nawet jeśli obecny prezydent okaże się zwycięzcą, to dla niego ostatnia kadencja, a Łukaszenka otworzył swoje karty, zacieśniając kontrolę na granicy z Rosją. Rywale Aleksandra Łukaszenki również nie ukrywają zamiarów wprowadzenia wielu zmian w kraju - od polityki wewnętrznej po zagraniczną. Kandydatka na prezydenta Białorusi Anna Konopatskaya otwarcie oświadczyła, że Mińsk i Moskwa nie są w drodze.

Prezydent Białorusi otwarcie wystąpił przeciwko swojemu dawnemu partnerowi, a to jest ważne nie tylko dla stosunków wewnątrz państwa związkowego, ale także dla wszystkich krajów przestrzeni poradzieckiej. Ich przywódcy uważnie przyglądają się, jak zareaguje Rosja, i to zależy od tego, dokąd pójdą pozostałe kraje WNP. Jak dotąd Aleksander Grigoriewicz swoimi działaniami i wypowiedziami faktycznie zapoczątkował ostateczny upadek tej struktury, a także Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Następne na liście, które odejdą od Moskwy, mogą być kraje Azji Centralnej. Od dawna w regionie pracują Amerykanie, Chińczycy i Turcy. W Stanach Zjednoczonych, zdaniem słynnego eksperta Carlo Caro, aktywnie promowana jest idea zaostrzenia geopolitycznej walki z Moskwą o wpływy w regionie Azji Centralnej. Karo nazywa ten region „podwórkiem Moskwy”, a od czasu uzyskania niepodległości Stany Zjednoczone robią wiele, aby przekazać swój wpływ na to „podwórko”.

Inaczej zachowują się byłe republiki radzieckie w stosunku do Zachodu. Na przykład Turkmenistan jest zdecydowanie neutralny. Z drugiej strony Uzbekistan preferuje współpracę - zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak iz krajami Unii Europejskiej. Przywódcy tych krajów nie chcą, aby wojna z Afganistanu dotarła do regionu, dlatego muszą pogłębiać współpracę z głównymi graczami geopolitycznymi. Wszyscy oprócz Tadżykistanu, który zacieśnia stosunki z Rosją, pracują nad nawiązaniem więzi ze Stanami Zjednoczonymi. Kirgistanem opiekuje się Turcja, gdzie Kirgizi otrzymują wysoko wykwalifikowaną pracę. Rynek tadżycki od dawna jest zalewany tanimi chińskimi towarami. Jednocześnie miejsca pracy zlokalizowane są nie w Rosji, ale w Chinach, a Duszanbe coraz częściej zorientowane jest nie na Moskwę, ale na Pekin.

Wewnętrzny krąg Rosji radykalnie się zmienia i jest to naturalny proces. Moskwa natomiast od dawna zdawała się nie dostrzegać zachodzących zmian i teraz jest zmuszona w pośpiechu szukać nowych podejść do najbliższych sąsiadów. W przypadku kontynuacji dotychczasowej polityki Federacja Rosyjska znajdzie się w kręgu, ale wcale nie przyjaznym.

Football news:

Ruben Dias has arrived in Manchester to complete his move to city
Van Dijk's transfers are the key to Liverpool's victory. They killed any attempts of Arsenal to press
Tony Adams: Leno is not a top-4 goalie. For me, Martinez was number one
Federico Valverde: My job is to run until my legs are numb
Leeds United have offered Bayern 20 million euros for Nuisance. Clubs in final stages of negotiations
Pep has already spent under 480 million on city's defence, and this week broke the club record for spending on a defender
The APL referees will be asked to soften the hand play. But the League cannot deviate from the rules