Poland

Bez zmian w finansowaniu środowiskowych domów

statystyki
ŚDS są w całości utrzymywane z dotacji z budżetu państwa.

ŚDS są w całości utrzymywane z dotacji z budżetu państwa.źródło: ShutterStock

Nie będzie przepisu pozwalającego samorządom na dofinansowywanie działalności środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) z własnych budżetów. Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876), który będzie dziś opiniowany przez zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

ŚDS, które zapewniają wsparcie osobom z zaburzeniami psychicznymi, są w całości utrzymywane z dotacji z budżetu państwa. W projekcie, który w ubiegłym miesiącu trafił do konsultacji, znalazła się propozycja wprowadzenia przepisu dającego gminom i powiatom możliwość dopłacania do kosztów bieżącego utrzymania tych placówek. I chociaż Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w uzasadnieniu do projektu wskazywało, że był to postulat samych samorządów, to – jak pisaliśmy na łamach DGP – Związek Powiatów Polskich (ZPP) zgłosił swój sprzeciw i w przekazanych do resortu uwagach domagał się wykreślenia przepisów dotyczących dofinansowywania ŚDS („Powiaty nie chcą dopłacać do środowiskowych domów” DGP nr 226/2020). Zdaniem ZPP takie rozwiązanie, choć ma być fakultatywne, w przyszłości może przerodzić się w obowiązek i stanowi próbę przenoszenia przez rząd na samorządy odpowiedzialności finansowej za własne zadania.

Teraz okazuje się, że zmiana związana z finansowaniem ŚDS zniknęła z projektu.

– Warto, aby ten przepis jednak znalazł się w nowelizacji. Dzięki temu ośrodki wsparcia mogłyby w większym stopniu niż dotychczas obejmować swoimi usługami osoby ze spektrum autyzmu, bo to wymaga większych nakładów finansowych, które trudno pokryć przy obecnym poziomie dotacji budżetowej – mówi dr Agnieszka Dudzińska z Uniwersytetu Warszawskiego.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Gerrard on Lampard's resignation: Chelsea have a history in this matter, so no surprises
Golovin about the nickname Tsar: Nothing more than a joke. This is necessary for the media and fans, but I am a football player
David De Gea: I try to be a leader for Manchester United. I have the experience of winning big titles here
It feels like we've been working together for 10 years! Chelsea stars say goodbye to Lampard
Bayern Munich have signed former Basel striker Oberlen
Tuchel will sign a contract with Chelsea for 1.5 years (David Ornstein)
Barcelona still owes Liverpool about 29 million euros for the transfer of Coutinho