
Amerykañski gigant spore oczekiwania w zakresie dostêpu do internetu w miejscach, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury, wi¹za³ z jego udostêpnianiem za pomoc¹ balonów-transmiterów. Ambitny projekt okaza³ siê jednak zbyt trudny w realizacji i spó³ka-matka Google’a zdecydowa³a siê zamkn¹æ przedsiêwziêcie.
Projekt Loon, bo o nim mowa, ruszy³ w czerwcu 2013 r. Idea by³a ciekawa i nawet uda³o siê wdro¿yæ pilota¿owe rozwi¹zanie. W Kenii komercyjna us³uga internetowa „z balona” dostarczana by³a na obszarze 50 tys. km kw. Teren obs³ugiwa³o 35 lataj¹cych transmiterów. Loon zapewni³ te¿ bezprzewodowe us³ugi w miejscach dotkniêtych klêskami ¿ywio³owymi, rozmieszczaj¹c balony w Puerto Rico po huraganie Maria w 2017 r. czy w 2019 r. w Peru, po trzêsieniu ziemi.
To jednak koniec przedsiêwziêcia, bo – jak podkreœla na blogu Alphabetu Astro Teller, odpowiedzialny za ten projekt – „droga do komercyjnej op³acalnoœci okaza³a siê znacznie d³u¿sza i bardziej ryzykowna ni¿ siê spodziewano”.
Teller zapewnia, ¿e eksperci, którzy pracowali przy projekcie Loon, trafi¹ teraz do innych dzia³ów w grupie Alphabet. – Ma³a grupa zespo³u Loon zostanie, aby zapewniæ p³ynne i bezpieczne zakoñczenie projektu Loon – dodaje.
Serwis Loon w Kenii bêdzie dzia³a³ tylko do marca – poda³ serwis „The Verge”. Alphabet, aby wesprzeæ mieszkañców Kenii, którzy zostan¹ poszkodowani odciêciem dostêpu do internetu, zamierza dofinansowaæ lokalne organizacje non-profit zajmuj¹ce siê ³¹cznoœci¹ i edukacj¹. Koncern na ich konta ma przelaæ 10 mln dol.