Koronawirus SARS-CoV-2

Wielu osobom powy¿ej 70. roku ¿ycia trudno by³o w pi¹tek zarejestrowaæ siê na szczepienia
Za du¿o chêtnych, za ma³o dawek – uruchomienie szczepienia kolejnej grupy pacjentów zatka³o system.
Nie zakoñczono szczepieñ pracowników s³u¿by zdrowia nawet pierwsz¹ dawk¹, a ju¿ rz¹d uruchomi³ szczepienia 80-latków, a po tygodniu – osób 70+. Zainteresowanie by³o tak wielkie, ¿e zanim system e-rejestracji oficjalnie o godz. 6 rano ruszy³, w wielu miastach – w Warszawie czy Czêstochowie – nie by³o ju¿ wolnych miejsc do koñca marca. Poza tym wiele poradni od pewnego czasu tworzy³o listy ze sta³ych pacjentów.
Lawina chêtnych
W ci¹gu pierwszych trzech godzin na szczepienia zarejestrowa³o siê 150 tys. osób. – Mieszkamy w Warszawie. Przez internet uda³o mi siê zarejestrowaæ ¿onê na 28 lutego w Siedlcach, siebie – dwa dni póŸniej, te¿ w szpitalu w Siedlcach. Bêdê musia³ zorganizowaæ dwukrotny wyjazd – opowiada³ nam czytelnik. Co ciekawe, oba skierowania maj¹ datê godz. 1.26 w... czwartek, a wiêc dobê wczeœniej.
Problem z terminami szczepieñ to efekt tego, ¿e Polska dostaje teraz mniejsze partie od zamawianych i reglamentuje na ka¿dy z 6 tys. punktów kraju po 30 dawek.
Po co robi siê nadziejê na szybkie szczepienie? Bo deficyt szczepionek prze³o¿y³ siê na zwiêkszone zainteresowanie szczepieniami. – Rz¹d chcia³ iœæ za ciosem, powsta³ jednak ba³agan – przyznaje Boles³aw Piecha, lekarz, by³y wiceminister zdrowia, europose³ PiS. – Rzeczywiœcie nale¿a³o odsun¹æ w czasie wejœcie do szczepieñ kolejnej grupy np. o tydzieñ. Ale chcieliœmy utrzymaæ to du¿e zainteresowanie. Teraz najwa¿niejsze, by nie traciæ zaufania do akcji.
– Rozczarowanie to ostatnia rzecz, jakiej Polacy teraz potrzebuj¹ – krytykuje Cezary Tomczak, szef Klubu KO.
Prof. W³odzimierz Gut, wirusolog, broni jednak systemu stworzonego przez rz¹d.
– Nie jest tak, ¿e system siê zatka³. Po prostu Polacy swoim dawnym zwyczajem ju¿ pierwszego dnia zaczêli szturmowaæ kolejki. Maj¹ to w nawyku, stoj¹ pod przychodniami od 5 rano. U nas jak nie ma kolejki, to znaczy, ¿e towar nieatrakcyjny – uwa¿a prof. Gut. I ocenia, ¿e za kilka dni sytuacja siê uspokoi. – Na razie s¹ tylko zapisy, a szczepionki docieraj¹ w zmniejszonej iloœci, nie ma sensu uruchamiaæ nowych punktów szczepieñ. Przyœpieszanie czasu nic nie da – mówi prof. Gut.
Do marca 3,1 mln
Rz¹d wylicza, ¿e choæ mo¿liwoœci systemu s¹ wiêksze, do koñca I kwarta³u tego roku szczepionkê przeciwko Covid-19 w Polsce przyjmie tylko 3 mln 100 tys. osób.
Czy na pewno system jest dobry? Okazuje siê, ¿e wiele szpitali wstrzyma³o szczepienia wœród swoich pracowników z grupy 0, by wyszczepiæ najpierw tych, którzy trzy tygodnie temu jako pierwsi w kraju przyjêli pierwsz¹ dawkê. S¹ i tacy, dla których jej zabrak³o. Drugiej dawki – co nag³oœni³y media – nie dosta³a m.in. po³o¿na z Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu na Mazowszu i SPZOZ w £êcznej, który nie dosta³ zamówionej na dany dzieñ partii i musia³ odwo³ywaæ szczepienia.
Szpital Matki Bo¿ej Nieustaj¹cej Pomocy w Wo³ominie dot¹d zaszczepi³ ok. 80 proc. pracowników, otrzymuj¹ drug¹ dawkê szczepionki. – £¹cznie zaszczepiliœmy ponad 1500 osób z grupy „0", jeszcze ok. 300 osób z tej grupy jest do zaszczepienia pierwsz¹ dawk¹ – przyznaje Ma³gorzata Goworek, wicedyrektor szpitala ds. pielêgniarstwa.
Anna Guzowska, rzeczniczka Szpitala Klinicznego 1 w Lublinie, zaznacza: – Priorytet to zaszczepienie w terminie drug¹ dawk¹ osób, które ju¿ przyjê³y dawkê pierwsz¹. Obecnie, ze wzglêdu na zmniejszenie dostaw szczepionek do kraju, wstrzymaliœmy szczepienia pierwsz¹ dawk¹ czêœci osób z grupy „0", m.in. studentów Uniwersytetu Medycznego oraz zewnêtrznych podmiotów medycznych, które zapisa³y siê na szczepienia w naszym szpitalu.
W szpitalu tym pierwsz¹ dawkê dosta³o 85 proc. personelu medycznego, podawana jest druga dawka, dot¹d wszystko przebiega³o zgodnie z terminami. – Zamawiamy zarówno szczepionki rozmro¿one, jak i zamro¿one, które mo¿na d³u¿ej przechowywaæ, dziêki temu mieliœmy zapasy, gdy nagle zmniejszono poziom dostaw – mówi Guzowska.
Przez mniejsze dostawy wstrzyma³o szczepienia Górnoœl¹skie Centrum Medyczne w Katowicach, które musi zaszczepiæ jeszcze tysi¹c swoich pracowników.
Bez weryfikacji
Deficyt szczepionek i wci¹¿ modyfikowany system szczepieñ priorytetowych rodzi patologie. Np. rejestruj¹ siê w rz¹dowym systemie dla 80-latków osoby m³ode, m.in. 40-latkowie. – Wed³ug zasady a nu¿ siê uda – wskazuje pracownik ochrony zdrowia.
O tym, ¿e system jest dziurawy, pisa³a „Rzeczpospolita". Ujawniliœmy, ¿e koncerny farmaceutyczne szczepi¹ w grupie „0" swoich pracowników, choæ w niej nie s¹. – Nie mamy mo¿liwoœci weryfikacji takich osób, dostajemy listy i szczepimy – przyznaje Jerzy Friediger, dyrektor SPZOZ im. ¯eromskiego w Warszawie.
Przedstawiciele handlowi koncernów farmaceutycznych – z powodu braku kontroli w systemie – nadal szczepi¹ siê w szpitalach wêz³owych, chocia¿ od 14 stycznia zosta³o to zabronione rozporz¹dzeniem. Okazuje siê, ¿e Ministerstwo Zdrowia nie zablokuje tego procederu.
„Osoby, którym przed dniem wejœcia w ¿ycie niniejszego rozporz¹dzenia zosta³o wystawione skierowanie na szczepienie ochronne przeciwko COVID-19, s¹ uprawnione, w okresie wa¿noœci tego skierowania, do poddania siê temu szczepieniu" – odpowiada nam resort.