Poland

Badanie galaktyk wskazuje że Wszechświat ma pewną uporz. strukturę i obraca się.

[From the mountain I apologize for my mistakes. :) ]

Od czasów Edwina Hubble'a astronomowie przekonali się, że Wszechświat rozszerza bez konkretnego kierunku, a znajdujące się w nim galaktyki są rozmieszczone bez konkretnej struktury kosmologicznej. Jednak ostatnie obserwacje dotyczące wzorów geometrycznych ponad 200 000 galaktyk spiralnych sugerują, że Wszechświat mógł mieć określoną strukturę i że wczesny Wszechświat mógł obracać się.

Zgodnie z wynikami badań wzorce w rozkładzie tych galaktyk sugerują, że galaktyki spiralne w różnych częściach wszechświata, oddzielone zarówno przestrzenią jak i czasem, są powiązane poprzez kierunki, w których wirują.

Obecnie kilka rzadkich i niewytłumaczalnych nieprawidłowości w danych obserwacyjnych skłania do zastanowienia się, że Wszechświat ma pewną strukturę i nierówności. Wskazują na to również nowe wyniki które przedstawił na Lior Shamir na 236 spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astrofizyki.

"Nauka o danych w astronomii nie tylko uczyniła badania astronomiczne bardziej efektywnymi, ale również pozwala nam obserwować Wszechświat w zupełnie inny sposób", mówi Lior Shamir profesor nadzwyczajny z K-State (ang. University of Kansas) w dziedzinie informatyki. "Wzorzec geometryczny widoczny w rozkładzie galaktyk spiralnych jest wyraźny, ale może być obserwowany tylko podczas analizy bardzo dużej liczby obiektów astronomicznych".

Galaktyka spiralna jest unikalnym obiektem astronomicznym, ponieważ jej wygląd zależy od perspektywy obserwatora. Na przykład galaktyka spiralna, która obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara podczas obserwacji z Ziemi, wydaje się wirować w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, gdy obserwator znajduje się po przeciwnej stronie tej galaktyki.

Jeśli Wszechświat jest izotropowy i nie ma określonej struktury - jak przewidywali poprzedni astronomowie - liczba galaktyk, które wirują zgodnie z ruchem wskazówek zegara, byłaby w przybliżeniu równa liczbie galaktyk, które wirują przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Shamir wykorzystał dane z nowoczesnych teleskopów, aby pokazać, że tak nie jest.

W przypadku tradycyjnych teleskopów, liczenie galaktyk we wszechświecie jest trudnym zadaniem. Ale nowoczesne, zautomatyzowane teleskopy, takie jak Sloan Digital Sky Survey lub SDSS, a także Panoramiczny Teleskop Badawczy lub Pan-STARRS, są w stanie obrazować wiele milionów galaktyk automatycznie, gdy badają one niebo. Za pomocą systemów komputerowych można sortować miliony galaktyk według ich kierunku wirowania znacznie szybciej niż jakakolwiek osoba lub grupa ludzi.

Porównując liczbę galaktyk o różnych kierunkach wirowania, liczba galaktyk, które obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nie jest równa liczbie galaktyk, które obracają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Różnica jest niewielka, niewiele ponad 2%, ale przy dużej liczbie galaktyk, według badań Shamira, istnieje prawdopodobieństwo, że tylko od 1 do 4 miliardów galaktyk będzie miało taką asymetrię przez przypadek.

Wzorce obejmują ponad 4 miliardy lat świetlnych, ale asymetria w tym zakresie nie jest jednolita. Badania wykazały, że asymetria jest większa, gdy galaktyki są bardziej oddalone od Ziemi, co pokazuje, że wczesny wszechświat był bardziej spójny i mniej chaotyczny niż obecny.

Ale wzorce nie tylko pokazują, że Wszechświat nie jest symetryczny, ale również, że asymetria zmienia się w różnych częściach Wszechświata, a różnice wykazują unikalny wzór wielobiegunowy.

"Jeśli Wszechświat posiada oś, to nie jest to prosta pojedyncza oś jak karuzela", powiedział Shamir. "Jest to złożone ułożenie wielu osi, które również mają pewien dryf."

Koncepcja kosmologicznych [wielu] osi nie jest nowa. Poprzednie obserwatoria kosmiczne - takie jak satelita COBE; Sonda Anizotropii Mikrofalowej Wilkinsona, czy misja WMAP; oraz obserwatorium w Plancku - wykazały, że kosmiczne mikrofalowe tło, jakim jest promieniowanie elektromagnetyczne z bardzo wczesnego wszechświata, również wykazuje wiele biegunów. Jednak pomiar kosmicznego tła mikrofalowego jest wrażliwy na zanieczyszczenia pierwszego planu - takie jak niedrożność Drogi Mlecznej - i nie może pokazać, jak te bieguny zmieniały się w czasie.

Asymetria pomiędzy kierunkami wirowania galaktyk spiralnych jest pomiarem niewrażliwym na niedrożność. To, co może blokować galaktyki obracające się w jednym kierunku w określonym polu, z konieczności będzie również blokować galaktyki obracające się w odwrotny sposób.

"Nie ma żadnego błędu ani zanieczyszczenia, które mogłyby ujawnić się poprzez tak unikalne, złożone i spójne wzorce" - "Mamy dwa różne badania nieba, które pokazują dokładnie te same wzorce, nawet jeśli galaktyki są zupełnie inne. Nie ma żadnego błędu, który mógłby do tego doprowadzić.


To jest ten Wszechświat, w którym żyjemy. To jest nasz dom.

źródło: 2PO18.jpg

Football news:

Chelsea showed their guest form for the 2020/21 season. It is light blue, the logo with a three-piece is also there
Josep Bartomeu: I didn't think about retiring. On the contrary, it's time to work hard
Borussia have given Manchester United an ultimatum: if they want to buy Sancho, the deal must be closed by August 10
Chelsea did not make an offer for Havertz. The player's representatives are aware of the blue's Interest
I wanted to stay on the field. The one and only Ivan samorano
Stefano Pioli: teo can become one of the best extreme defenders in the world
Arteta wants Ceballos to stay at Arsenal: he has become a really important player for us