Poland

"Atmosfera została przegrzana w niewłaściwym czasie". Co w PiS mówi się o wyroku TK ws. aborcji?

statystyki
W obozie rządowym widać, że manifestacje i napięcia polityczne, które wywołał wyrok TK, spowodowały potężne kłopoty w koncentracji sił, środków i mocy decyzyjnych w walce z pandemią.

W obozie rządowym widać, że manifestacje i napięcia polityczne, które wywołał wyrok TK, spowodowały potężne kłopoty w koncentracji sił, środków i mocy decyzyjnych w walce z pandemią.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Tomasz Stanczak Agencja Gazeta

Nawet w PiS pojawiły się obawy, że atmosfera została przegrzana w niewłaściwym czasie. Że nie da się okiełznać protestów na ulicach ani nie należy na nie spokojnie patrzeć.

C hce pan to skomentować pod nazwiskiem? – pytamy jednego z ministrów w rządzie PiS o wyrok TK, manifestacje i „orędzie” Jarosława Kaczyńskiego. – Nie chcę się już wychylać. Boję się o swoją rodzinę, żona z dziećmi została sama w domu. Dostajemy tyle gróźb, że nie nadążam z donosami na policję – przyznaje polityk.

Zaskoczeni społeczeństwem

Skala protestów, które wybuchły po orzeczeniu TK eliminującym legalną aborcję z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, zaskoczyła PiS. – Uważałem, że realnie mniej więcej połowa Polski jest chrześcijańsko-katolicka, ja sam uchodziłem za takiego „letniego katolika”, a ostatnio stałem się jakiś taki bardziej pobożny. Widać, że się trochę myliłem, nie doceniłem skali protestu – przyznaje osoba z rządu.

Zdaniem naszego rozmówcy nic złego by się nie stało, gdyby z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wyrok TK zapadł później, a jego treść była „bardziej na miękko”. Na przykład zabroniono aborcji w przypadku zespołu Downa, a dopuszczono w innych, ciężkich przypadkach. Polityk podkreśla też, że rola Jarosława Kaczyńskiego w całej sprawie jest dalece przeceniana. – Na 100 proc. tego nie potwierdzę, ale słyszałem plotkę, że prezes się w to nie angażował. Po wydaniu orzeczenia wręcz miał mówić, że zrobiłby to inaczej, choć nie ma pretensji do sędziów, bo wie, jakimi przesłankami się kierowali – przekonuje nasz rozmówca.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ

Football news:

Barcelona transferred a 5 million Euro bonus to Borussia for Dembele's transfer. Catalans have already paid more than 130 million
Ramos and Benzema out of Real Madrid's bid for the Champions League match with Inter
Griezmann on Messi: I admire Leo, and he knows it. We have a great relationship
Rooney on the possibility of a move to Barca in the 2010/11 season: Thinking about it. Could fit in perfectly
Hooray, in England they will let the audience into the stands again! While up to 4 thousand and not everywhere, but the clubs are happy 😊
Solskjaer about the match with Istanbul: these are the Champions of Turkey, it will be difficult
Gasperini on the nomination for the best coach of the year award: If we beat Liverpool, maybe I'll get a few votes