
Muzeum Brytyjskie posiada najwiêksz¹ kolekcjê br¹zów z Beninu spoœród wszystkich placówek muzealnych na œwiecie. Czy choæ czêœæ tych dzie³ wróci do Afryki?
Roœnie presja wywierana na europejskie muzea, by zwróci³y Afryce to, co wywieziono z niej w czasach kolonialnych. Czy jesteœmy u progu epoki powrotów dzie³ sztuki?
Emery Mwazulu Diyabanza wchodzi do muzeum Quai Branly w Pary¿u i kieruje siê w stronê ekspozycji zawieraj¹cej m.in. XIX-wieczn¹ drewnian¹ afrykañsk¹ figurkê przedstawiaj¹c¹ ¿a³obnika. Bierze j¹ w rêce, demontuje z podtrzymuj¹cej podstawy i wynosi z sali, krzycz¹c przy tym, ¿e przyszed³ po to, by odebraæ przedmiot, który z Afryki zabrali kolonizatorzy. Wszystko transmituje na ¿ywo przez platformê internetow¹. Ochrona muzeum zatrzymuje go dopiero kilka minut póŸniej, gdy próbuje wynieœæ figurkê na zewn¹trz.
Do zdarzenia dosz³o w czerwcu 2020 r. Wspólnie z kilkoma innymi osobami, które wówczas mu towarzyszy³y, Kongijczyk zosta³ ukarany finansowo. Miesi¹c póŸniej wywiad z Diyabanz¹ przeprowadzi³ dziennik „New York Times". „To, ¿e musia³em zap³aciæ, aby zobaczyæ to, co zosta³o zabrane si³¹ – dziedzictwo, które nale¿a³o do moich przodków – to w³aœnie sk³oni³o mnie do podjêcia takiego dzia³ania" – t³umaczy³ aktywista.
...Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.