Poland

Amerykański sen - czas na pobudkę.

 •  

  pokaż komentarz

  @ExiTeR: Ależ moja wypowiedź to nie jest pochwała socjalizmu ! Socjalizm/komunizm to zło. Chlubne idee które ZAWSZE źle się skończą. Ale też czysty kapitalizm nie jest lekiem na całe zło. Samo-regulująca się gospodarka w przypadku tyranii międzynarodowych korporacji też nie zadziała (w najprostszej formie po prostu wykupią konkurencję ale przy swojej skali mają dużo więcej narzędzi). Dlatego uważam, że nadzór państwa jest nie tylko potrzebny ale też wskazany. Choć jak piszę nadzór to mam na myśli możliwie lekką formę.
  Innym problemem jest teoria : pieniądz robi pieniądz : w skrócie : ci którzy już mają pieniądze i patenty mogą naprawdę robić pod górę młodym firmom. Wydaje mi się, że dla ratowania klasy średniej należałoby rozważyć przynajmniej kilka elementów ciut rozdętej pogoni za pieniądzem przez najbogatszych (bynajmniej nie przez podatki!)
  - kilka procent sprzedawanej produkcji powinna być wytwarzana w kraju sprzedaży (lub w naszym wypadku EU jako wspólnocie), by ograniczyć wyprowadzanie miejsc pracy w najtańsze rejony (kiedyś chiny, teraz Wietnam i kolejne "tanie" panstwa.
  - wypłata dywidendy powinna być uzależniona od najniższej pensji w przedsiębiorstwie. Nie powinno być tak, że tniemy koszty na pracownikach by właściciele akcji mieli większe zyski. Bo trzeba pamiętać, że prezes/dyrektor jest zależny od ludzi powiązanych tylko finansowo z firmą. I to oni na zgromadzeniach decydują o jego być czy nie być. A ich głównym celem jest optymalizacja zysku firmy dla własnego zysku (wypłata dywidendy/handel akcjami). Mając takie narzędzia często podejmowane są kroki by płacić mało, a nie uczciwie.

  Rynek pracy zmienia się i będzie ta zmiana postępowała. Procent klasy średniej niestety się zmniejsza i rośnie liczba ludzi żyjących od wypłaty do wypłaty. I jednocześnie rosną majątki kilkuset najbogatszych. Ja im nie żałuję, często pracują więcej, dłużej i w większym stresie. Ale też w epoce korporacji - czyli de-facto zmniejszania się liczby miejsc pracy powinniśmy pamiętać, że w momencie gdy klasa średnia będzie marginalna i podział nastąpi na linii : bardzo bogaci VS bardzo biedni to skończy się krwawą rewolucją.

 • Football news:

  Aurier agreed to move to Milan. Tottenham want 20 million euros for a defender
  Can-Casillas: One of the greatest is leaving the stage. You have always been an example, my friend!
  Atletico President: Simeone is great. He constantly brings victories and titles
  Bayern goalkeeper Fruchtl can go on loan to Nuremberg
  Liverpool can buy Norwich defender Lewis for 10 million pounds as a competitor for Robertson
  The Europa League returns today. We remember where everything stopped
  Christian Falk: A third-party agent is working on Sancho's transition. Manchester United can claim that they are not negotiating