Poland

Airbnb dostanie miliard dolarów dofinansowania. Pomoże pokonać kryzys koronawirusa

Jedną z branż która najszybciej i najmocniej odczuła szerzącą się pandemię koronawirusa jest światowa turystyka. Przy mocno ograniczonych możliwościach podróżowania straty zaczęły notować m.in. serwisy pośredniczące w krótkoterminowym wynajmie mieszkań i nieruchomości.

Miliard dolarów dla Airbnb

Jedną z platform dotkniętych w istotny sposób kryzysem spowodowanym pandemią jest Airbnb, a korzystający z niego właściciele nieruchomości na wynajem od kilku tygodni notują skokowy spadek nowych rezerwacji i anulowanie tych dokonanych wcześniej.

W związku z tą sytuacją kilka dni temu Airbnb poinformowało wszystkich swoich użytkowników wynajmujących miejsca noclegowe że przeznaczy łączną kwotę w wysokości 250 mln dol. w ramach rekompensaty za straty ponoszone przez właścicieli nieruchomości.

Teraz poinformowano że Airbnb w związku z kryzysem otrzyma wsparcie finansowe w wysokości miliarda dol. Taką kwotę zainwestują w platformę fundusze  Silver Lake oraz Sixth Street Partners.

Szczegółowe warunki dofinansowania Airbnb nie zostały ujawnione, jednak cytowane przez CNBC źródła podają nieoficjalnie, że wspomniani inwestorzy nie zażądali żadnych zmian w strukturach firmy.

W komunikacie przedstawiciele Silver Lake i Sixth Street Partners zaznaczyli, że zainwestowali w Airbnb, ponieważ mimo obecnego impasu spowodowanego pandemią firma prezentuje zdrowy model biznesowy, a branża w której działa w dalszej perspektywie znowu stanie się dochodowa.

26 mld dol. kapitalizacji, debiut giełdowy odłożony

Airbnb nie podało oficjalnie jaka jest rynkowa wartość firmy po ostatniej inwestycji ze strony Silver Lake i Sixth Street Partners. Według nieoficjalnych informacji na początku marca br. kapitalizacja Airbnb wynosiła 26 mld dol., co oznacza istotny spadek w porównaniu z 2017 r., gdy firma była wyceniana na 31 mld dol.

Utrata ruchu i przychodów spowodowana pandemią to nie jedyne konsekwencje jakie dotknęły Airbnb w związku z koronawirusem. Na marzec lub kwiecień 2020 r. serwis planował debiut na giełdzie, jednak z powodu obecnego kryzysu został zmuszony do odłożenia w czasie startu na parkiecie.

Football news:

Alexey Sorokin on Russia's desire to host the Champions League playoffs: We would have done everything in the best possible way, but I don't know anything
Yuran can leave Khimki, Kalinichenko and Filimonov-enter the coaching staff, Zinin-become a sports Director
Manchester United denied that Lingard had discussed a move to Milan with Smalling and young
Bayern will not sell Alaba this summer, Tiago can leave for 60-80 million euros
Sky Sports will pay the Premier League clubs all the money for broadcasts in this and next seasons. The deduction of 170 million pounds was moved to the season-21/22
Havertz does not want to move to Bayern this summer. He chooses between Real Madrid, Liverpool, Manchester City, Manchester United and Chelsea
Atalanta bought Pashalic from Chelsea for 15 million euros (Nikolo Skira)