Poland

ABSURD! JOHN CLEESE krytykowany na Twitterze za komentarze o osobach TRANS

 •  

  pokaż komentarz

  coś co zostało udowodnione przez naukowców - ze płeć to tylko konstrukt społeczny

  @ej-no-nie-przesadzaj: @iwchodzecalynabialo: skoro faktycznie pytasz, postaram się odpowiedzieć na tyle ile temat rozumiem, może ktoś mnie też konstruktywnie poprawi.

  Nie do końca cokolwiek zostało "udowodnione przez naukowców". Płeć, tak jak wszystko inne, jest przyporządkowaniem rzeczywistych obiektów i zjawisk do kategorii, które pozwalają takim ledwo myślącym organizmom jak my nawigować w rzeczywistości. Praktycznie żadna nieformalna kategoria nie perfekcyjna w odzwierciedleniu faktycznej złożoności rzeczywistości, tak więc wszystko jest technicznie rzecz biorąc kłamstwem (lub przynajmniej uproszczeniem).

  W ogromnej większości przypadków sprawa jest prosta, biologiczny chłop i baba. Czasem, że posłużę się terminem naukowym, dzieją się tzw. rzeczy niestworzone - mozaicyzmy, hermafrodytyzmy, i ta klasyfikacja staje się problematyczna. Do tego doszedł bardzo modny ostatnio termin "gender", który działa na zupełnie innej warstwie niż "sex". Gender ma oznaczać płeć społeczną, czyli w zasadzie podkrada całą mitologię zbudowaną w naszej kulturze wokół tego, czym powinien być mężczyzna a czym kobieta, i aplikuje w kontekście nie cech biologicznych, a tożsamości.

  Na tej podstawie niektóre osoby zauważają, że ich subiektywne odczucie "bycia" jednej lub drugiej płci odbiega od ich płci biologicznej. To co obecnie rozumiemy ponad racjonalną wątpliwość to fakt, że można wyróżnić kryteria diagnostyczne dysforii płciowej, czyli zaburzenia (lub nie, nie chcę tu się bawić w puste wojny o pojęcia) powodującego uporczywe, konsekwentne i natarczywe poczucie "nie bycia" tej płci biologicznej którą sugeruje własny fenotyp.

  Kluczowa moim zdaniem kwestia jest taka, że lewica często hurraoptymistycznie, apodyktycznie i bezkompromisowo podchodzi do tematu, idealizując osoby określające się jako transpłciowe, całkowicie odrzucając możliwość że to urojony stan, czy że silna fuzja ich tożsamości ogółem z ich tożsamością płciową i wynikającą z niej "wyjątkowością" nie jest dla nich po prostu psychologicznie optymalna. Jednocześnie nietrudno się spotkać z traktowaniem przez tę stronę absurdalnie wysokiego współczynnika samobójstw, często interpretowanego jako niezależny od dążenia do korekcji płci biologicznej, jako sztandaru pokazującego dyskryminację tej mniejszości, niezależnie od tego czy ma to jakiekolwiek oparcie choćby w porównaniu do analogicznego współczynnika wśród innych mniejszości postrzeganych jako dyskryminowane.

  Przez to podejście, szczególnie ze strony trans-aktywistów, psycholodzy stosują "affirmative therapy", czyli terapię z definicji jednoznacznie pozytywnie nastawioną do tożsamości osób określających się jako transpłciowe, niezależnie czy jest to dla nich korzystne czy nie. Przy całym i tak ogromnym skomplikowaniu psychologii, taki klimat powoduje że rygorystyczne i uczciwe stosowanie kryteriów diagnostycznych jest nie tylko niechętne, co może spowodować problemy dla psychologa, próbującego je stosować.

  Problem jest o tyle poważniejszy, że wiele wskazuje na to że małe dzieci uczące się o transpłciowości jako pierwszym zaburzeniu (w ramach skądinąd co od idei wartościowych zajęć o inkluzywności i tolerancji) sięgają po nią jako wytłumaczenie niekompatybilności z rówieśnikami, spowodowanego zupełnie innymi zaburzeniami czy powodami.

  Moim zdaniem na podstawie tych obserwacji jest to imponująco socjopatyczny cynizm lewicy, która jest w stanie w tak rażący sposób ignorować faktyczne dobro i potrzeby ludzi, których używa na własne ideologiczne potrzeby.

  Z kronikarskiego obowiązku dodam, że prawica oczywiście jest prawicą, często odrzuca i wyśmiewa po prostu temat w całości bez zainteresowania czy i ile w nim faktycznej substancji, tutaj wiele rozpisywać się nie trzeba.

 • Football news:

  Klopp responds to Clattenburg about refereeing: I don't play mind games. For various reasons, I am not Ferguson
  Hertha's sporting director loves signing players. Just look at his smile!
  Rooney confirmed as Derby County head coach
  Barca's presidential election will not take place on January 24 due to anti-coronavirus restrictions
  Zlatan on Covid: I tried to train at home, but immediately felt tired
  Bayern are Interested in Militao as a replacement for Alaba. The Brazilian has 3 matches for Real Madrid this season
  Fiorentina Interested in Odriosola. The defender of Real Madrid played 1 match in the season