Poland

Absolwenci KSSiP chcą więcej czasu na start w konkursach na sędziów

statystyki
„Ponadto elektroniczna procedura konkursowa jest dość długa i trwa ok. 12 miesięcy, i dotyczy tylko konkursu na stanowisko jednego sędziego. Do następnego można przystąpić dopiero po jej zakończeniu w systemie” – zwraca uwagę wnioskodawca, dodając przy tym, że od momentu wejścia w życie nowelizacji realnie można było wziąć udział w zaledwie 3–4 konkursach. Zdaniem wnioskodawcy możliwość ubiegania się o wolne stanowisko sędziowskie na starych zasadach jest więc iluzoryczna.

„Ponadto elektroniczna procedura konkursowa jest dość długa i trwa ok. 12 miesięcy, i dotyczy tylko konkursu na stanowisko jednego sędziego. Do następnego można przystąpić dopiero po jej zakończeniu w systemie” – zwraca uwagę wnioskodawca, dodając przy tym, że od momentu wejścia w życie nowelizacji realnie można było wziąć udział w zaledwie 3–4 konkursach. Zdaniem wnioskodawcy możliwość ubiegania się o wolne stanowisko sędziowskie na starych zasadach jest więc iluzoryczna.źródło: ShutterStock

Sejm zajmie się petycją w sprawie przepisów dotyczących absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z I, II i III rocznika, którzy w latach 2011–2016 zdali egzamin sędziowski, ale nie dokonali wyboru stanowiska asesora. Chodzi o przepisy nowelizacji ustawy KSSiP, która wprowadziła obowiązkową asesurę (Dz.U. z 2017 r. poz. 1139), jednak na mocy przepisów przejściowych osoby te mogły ubiegać się o wybór na stanowisko sędziego na starych zasadach. Było na to pięć lat.

„Rozpoczynając aplikację sędziowską oraz zdając egzamin sędziowski, osoby te nie mogły przewidzieć, że zdają egzamin państwowy niejako z « terminem ważności » . Po zdanym egzaminie były kierowane do odbycia stażu referendarskiego, a po jego ukończeniu nabywały prawo kandydowania w konkursach na stanowisko sędziowskie. Konieczność odbycia asesury pojawiła się już po zdanym egzaminie sędziowskim oraz w stosunku do osób z pierwszego rocznika aplikacji, po nabyciu pełnych uprawnień” – pisze autor petycji, który stoi na stanowisku, że takie ukształtowanie przepisów narusza konstytucyjną zasadę zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa. Zwłaszcza że choć nowe zasady obowiązują od 2017 r., to pierwsze obwieszczenie o wolnych stanowiskach sędziowskich pojawiło się dopiero w marcu 2018 r.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

9,80 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi