Poland

79 nowych zakażeń, dwa kolejne zgony. PiS chce tylko korespondencyjnego głosowania

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 79 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz dwóch kolejnych ofiarach Covid-19. Od dziś wszyscy klienci sklepów i bazarów mogą robić zakupy tylko w jednorazowych rękawiczkach.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 79 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz dwóch kolejnych ofiarach Covid-19. Zmarli to 59-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach oraz 88-letnia kobieta ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące. Od dziś pierwszy poranny raport o zakażeniach Ministerstwo Zdrowia będzie publikować między godz. 10.00 a 11.00.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych 1 kwietnia było 2317 osób, 183 tys. 95 osób objęto kwarantanną, 48 tys. 39 osób objętych jest nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.

Stefan Karczmarewicz: Już wiemy, dlaczego zgonów jest mało. PiS opublikował mechanizm swojej kreatywnej statystyki

PiS szykuje rewolucyjne zmiany. Głosowanie tylko korespondencyjne

Głosowanie w wyborach prezydenckich 10 maja tylko korespondencyjnie. Wszystkie lokale wyborcze będą zamknięte – ustalili dziennikarze RMF FM. Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić takie poprawki do zgłoszonego już w Sejmie projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. W piątek mają się nim zająć posłowie.

W czwartek rano Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, powiedział w TVP 1, że „do tej pory nie wydarzyło się nic, co sprawiłoby, że ten proces wyborczy i sama data wyborów miałyby się zmienić”. Głosowanie korespondencyjne nazwał „rozwiązaniem, które po analizie sytuacji jawi nam się jako optymalne i umożliwiające skorzystanie z praw wyborczych”.

W związku ze stanowiskiem partii Jarosława Gowina w sprawie daty wyborów w środę wieczorem przy Nowogrodzkiej w Warszawie zebrało się prezydium komitetu politycznego PiS. Wicepremier jest zdania, że jeśli tempo wzrostu zachorowań utrzyma się na obecnym poziomie, to przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja będzie niemożliwe. Według niego „optymalnym rozwiązaniem jest przełożenie wyborów o rok”.

Od dziś na zakupy tylko w rękawiczkach

Od czwartku wszyscy klienci sklepów i bazarów mogą zrobić zakupy tylko w jednorazowych rękawiczkach. Punkty handlowe muszą zapewnić klientom rękawiczki. Również od dziś hotele i inne miejsca noclegowe, które działają na zasadzie wynajmu krótkoterminowego, zostają zamknięte. Mogą one działać, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, personel medyczny, osoby w delegacji, a także te, które wykonują swoje obowiązki służbowe.

Piotr Müller, rzecznik rządu, pytany w czwartek w Polskim Radiu, czy przed świętami Wielkanocnymi zostaną wprowadzone nowe ograniczenia w przemieszczaniu się Polaków odpowiedział, że nie może tego wykluczyć.

Dyskonty dłużej czynne

W związku z ograniczeniami liczby osób, które mogą przebywać w sklepie (trzy na jedną kasę) od 2 kwietnia sieć dyskontów Biedronka wydłuża godziny otwarcia sklepów. Będą czynne w godz. 6:00–24:00. Dodatkowo w przyszłym przedświątecznym tygodniu (7–10 kwietnia) Biedronka będzie czynna całą dobę. „Dzięki temu Polacy będą mogli komfortowo zrobić tradycyjne zakupy na Wielkanoc” – podała sieć w komunikacie. Pracownicy za pracę nocną otrzymają wyższe wynagrodzenie niż przewidziane w prawie.

Niemiecka sieć dyskontów Lidl też będzie otwarta dłużej i też w godzinach 6:00–24:00, w niektórych miejscach także całodobowo.

Szczyt klimatyczny COP26 w nowym terminie

W związku z koronawirusem szczyt klimatyczny COP26, który miał się odbyć jesienią w Glasgow, został przeniesiony na przyszły rok. Natomiast poprzedzające go negocjacje, które miały odbyć się w czerwcu, zostały przesunięte na październik. Komisja Europejska zapewniła jednocześnie, że nie spowalnia walki z kryzysem klimatycznym i kontynuuje prace przygotowawcze w sprawie priorytetów długoterminowych takich jak Zielony Ład. „Nie zwolnimy naszej pracy w przygotowaniu na ambitny szczyt COP26” – napisał Frans Timmermans, wiceszef Komisji odpowiedzialny za Zielony Ład.

Decyzja w sprawie egzaminów po świętach

W czwartek rano CKE opublikowała na swej stronie internetowej pierwszy z arkuszy próbnego egzaminu maturalnego – z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie mają rozwiązać go w domu, a następnie przesłać do sprawdzenia swoim nauczycielom.

W związku z kolejnymi apelami o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty i matur, (m.in. Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i Związku Nauczycielstwa Polskiego) Dariusz Piontkowski, szef MEN, zapowiedział, że w tej sprawie decydujący głos będzie miał minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. „Przypomnę, że zamknięcie tradycyjnego sposobu funkcjonowania szkół obowiązuje do 10 kwietnia, czyli tak naprawdę do Świąt Wielkanocnych. Zobaczymy, jak w tym czasie będą rozwijały się stany epidemiczne, i w okolicach Świąt Wielkanocnych na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, pan premier i cały rząd podejmie decyzje odnośnie (...) szkół, ale i innych sfer życia publicznego” – minister edukacji mówił w Polsat News.

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Od poniedziałku Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje arkusze do próbnego egzaminu, by pomóc uczniom klas VIII przygotować się do niego. Od czwartku 2 kwietnia CKE ma na swoich stronach internetowych zamieszczać arkusze próbnych egzaminów maturalnych. Matury mają rozpocząć się 4 maja.

Prezydent skieruje do TK przepisy ze specustawy dot. RDS

Andrzej Duda poinformował w środę, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. W podpisanej przez prezydenta specustawie dot. walki z koronawirusem znalazły się przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego. Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak we wtorek Sejm tę poprawkę odrzucił.

Premier może w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków. Jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi lub ogólnie brzmiące „sprzeniewierzenie się działaniom Rady”.

Nakaz noszenia maseczek?

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowała do premiera, ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego o wprowadzenie nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. „Wirus w otoczeniu może utrzymywać się do kilku godzin. Liczni eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa, i nie musi to być maska typu FP, ale może być zwykła, kilkuwarstwowa lub harmonijkowa, zrobiona nawet w warunkach domowych, na krótki czas ekspozycji” – napisała w liście prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Bożena Janicka. Autorzy listu zwracają uwagę na jeszcze jedną zaletę noszenia masek. Nosząc to zabezpieczenie jednocześnie ograniczamy ruchy mimowolne rąk. To oznacza, że unikamy drapania, pocierania czy dotykania ust i ona, a więc minimalizujemy ryzyko zakażenia koronawirusem.

W związku z epidemią koronawirusa zdecydowano, by w Polsce obowiązkowe szczepienia zawiesić do 18 kwietnia.

Od 1 kwietnia obowiązują nowe restrykcje w poruszaniu się

Zdaniem premiera „za dużo było kontaktów między ludźmi, spacerów na bulwarach i stąd były też zakażenia”. Dlatego rząd wprowadza nowe ograniczenia, które mają obowiązywać od 1 kwietnia:

 • w przestrzeni publicznej wszystkich obowiązuje zasada zachowywania dystansu dwóch metrów z wyjątkiem opieki nad dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi,
 • niepełnoletni w przestrzeni publicznej mogą się poruszać tylko z osobą dorosłą,
 • ograniczenie dostępu do parków, skwerów, bulwarów czy plaż,
 • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich,
 • zamknięcie usług fryzjerskich czy kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu,
 • w sklepie – limit trzy osoby na jedną kasę (na poczcie – dwie osoby do okienka),
 • na bazarach, targowiskach także trzy osoby do jednego straganu,
 • przed wizytą w sklepie należy nakładać rękawiczki,
 • w weekendy zamknięte sklepy budowlane (pozostają otwarte m.in. sklepy spożywcze i drogerie),
 • sklepy spożywcze czy drogerie codziennie od 10 do 12 otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia (rząd apeluje, żeby takie osoby robiły zakupy jak najrzadziej, co kilka dni),
 • dodatkowe wymogi w miejscach pracy – dystans co najmniej 1,5 metra, pracownicy powinni być wyposażeni w środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji,
 • zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych (z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do organizowania kwarantanny i dla pracowników firm np. budowlanych),
 • rozszerzona formuła kwarantanny nowe osoby podejrzane o kontakt z wirusem lub wracające z zagranicy zostaną poddane całkowitej izolacji poza domem lub cała rodzina izolowanego będzie musiała przebywać w kwarantannie,
 • dla poddanych kwarantannie obowiązek korzystania z rządowej aplikacji,
 • wprowadzenie limitu miejsc w komunikacji u prywatnych przewoźników takiego, jak u publicznych (do połowy miejsc siedzących w autobusie),
 • odwołanie wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych poza absolutnie niezbędnymi,
 • w sklepach i na stacjach benzynowych obowiązek dezynfekowania terminali czy dystrybutorów paliwa po każdym użyciu.

Za złamanie zasad będą stosowane nowe kary – od 5 tys. do 30 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności.

Czytaj: Co wolno, czego nie wolno. Rząd wyjaśnia

44 tys. ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie

Na świecie zachorowało już ponad 873 tys. osób. Najwięcej zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych (205 tys.), Włoszech (105,7 tys.), Hiszpanii (95,9 tys.), Chinach (82,3 tys.), Niemczech (71,8 tys.), Francji (52,8 tys.).

Hiszpania poinformowała o rekordowej liczbie ofiar koronawirusa w ciągu doby. Od środy zmarło 950 zakażonych. Całkowita liczba ofiar to ponad 10 tys.

Władze Grecji objęły kwarantanną położony 75 kilometrów na północny wschód od Aten obóz dla migrantów Ritsona po tym, gdy u 20 spośród przebywających tam osób wykryto koronawirusa. Badanie 63 osób zarządzono w związku z potwierdzonym zakażeniem u 19-letniej mieszkanki obozu. Kobietę przewieziono wcześniej do szpitala w Atenach, gdzie urodziła dziecko. W Grecji odnotowano łącznie 1415 zarażonych i stwierdzono 50 zgonów.

W ciągu ostatniej doby w Iranie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł o 124, od początku epidemii zmarło już 3136 osób. Od środy wykryto też 2875 nowych infekcji, w sumie odnotowano ich 50 468.

W USA prezydent Donald Trump ostrzegł, że kraj czekają bardzo ciężkie dwa tygodnie. Według dr Anthony'ego Fauci, dyrektora Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, trzeba przygotować się na rzeczywistość, w której 100 tys. Amerykanów umiera przez zakażenie koronawirusem.

Japonia zdecydowała się na zamkniecie się do końca kwietnia na kolejne 73 państwa, w tym m.in. USA, Wielką Brytanię i Kanadę (dotychczasowy zakaz wjazdu obejmuje większość państw Europy, Chiny i Południową Koreę).

Football news:

Not white, not black, not yellow, not red. Person. Borussia Dortmund players have spoken out against racism
Everton are leading the fight for Rabiot (Tuttosport)
Barcelona will put Dembele on a transfer (Diario Sport)
17-year-old Bayer midfielder Wirtz is the youngest goalscorer in the Bundesliga
Manchester City were in talks for Werner, but the player chose Chelsea. He was convinced by Lampard
Leipzig missed out on a 1-1 win over Paderborn in the 92nd minute. The club does not lose 12 meetings
Lewandowski scored 30 Bundesliga goals for the third time in his career in a season