Poland

79 nowych przypadków zakażenia, dwa kolejne zgony. PiS chce tylko korespondencyjnego głosowania

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 79 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz dwóch kolejnych ofiarach COVID-29. Od dziś wszyscy klienci sklepów i bazarów mogą zrobić zakupy tylko w jednorazowych rękawiczkach.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 79 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz dwóch kolejnych ofiarach COVID-29. Zmarli to 59-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach oraz 88-letnia kobieta ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące. Od dziś pierwszy poranny raport o zakażeniach Ministerstwo Zdrowia będzie publikować między godz. 10.00 a 11.00.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych 1 kwietnia było 2317 osób, 183 tys. 95 osób objęto kwarantanną, 48 tys. 39 osób objętych jest nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.

PiS szykuje rewolucyjne zmiany. Głosowanie tylko korespondencyjne

Głosowanie w wyborach prezydenckich 10 maja tylko korespondencyjne. Wszystkie lokale wyborcze będą zamknięte – ustalili dziennikarze RMF FM. Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić takie poprawki do zgłoszonego już w Sejmie projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. W piątek mają się nim zająć posłowie.

W czwartek rano Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS powiedział w TVP 1, że „do tej pory nie wydarzyło się nic, co sprawiłoby, że ten proces wyborczy i sama data wyborów miałyby się zmienić”. Głosowanie korespondencyjne nazwał „rozwiązaniem, które po analizie sytuacji jawi nam się jako optymalne i umożliwiające skorzystanie z praw wyborczych”.

W związku ze stanowiskiem partii Jarosława Gowina w sprawie daty wyborów w środę wieczorem przy Nowogrodzkiej w Warszawie zebrało się prezydium komitetu politycznego PiS. Wicepremier jest zdania, że jeśli tempo wzrostu zachorowań utrzyma się na obecnym poziomie, to przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja będzie niemożliwe. Według niego „optymalnym rozwiązaniem jest przełożenie wyborów o rok”.

Od dziś na zakupy tylko w rękawiczkach

Od czwartku wszyscy klienci sklepów i bazarów mogą zrobić zakupy tylko w jednorazowych rękawiczkach. Punkty handlowe muszą zapewnić klientom rękawiczki. Również od dziś hotele i inne miejsca noclegowe, które działają na zasadzie wynajmu krótkoterminowego, zostają zamknięte. Mogą one działać, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, personel medyczny, osoby w delegacji, a także te, które wykonują swoje obowiązki służbowe.

Piotr Müller, rzecznik rządu, pytany w czwartek w Polskim Radiu, czy przed świętami Wielkanocnymi zostaną wprowadzone nowe ograniczenia w przemieszczaniu się Polaków odpowiedział, że nie może tego wykluczyć.

Dyskonty dłużej czynne

W związku z ograniczeniami liczby osób, które mogą przebywać w sklepie (trzy na jedną kasę) od 2 kwietnia sieć dyskontów Biedronka wydłuża godziny otwarcia sklepów. Będą czynne w godz. 6:00 – 24:00. Dodatkowo w przyszłym przedświątecznym tygodniu (7-10 kwietnia) Biedronka będzie czynna całą dobę. „Dzięki temu Polacy będą mogli komfortowo zrobić tradycyjne zakupy na Wielkanoc” podała sieć w komunikacie. Pracownicy za pracę nocną otrzymają wyższe wynagrodzenie niż przewidziane w prawie.

Niemiecka sieć dyskontów Lidl też będzie otwarta dłużej i też w godzinach 6:00 – 24:00, w niektórych miejscach także całodobowo.

Szczyt klimatyczny COP26 w nowym terminie

W związku z koronawirusem szczyt klimatyczny COP26, który miał się odbyć jesienią w Glasgow, został przeniesiony na przyszły rok. Natomiast poprzedzające go negocjacje, które miały odbyć się w czerwcu, zostały przesunięte na październik. Komisja Europejska zapewniła jednocześnie, że nie spowalnia walki z kryzysem klimatycznym i kontynuuje prace przygotowawcze w sprawie priorytetów długoterminowych takich jak Zielony Ład. „Nie zwolnimy naszej pracy w przygotowaniu na ambitny szczyt COP26” – napisał Frans Timmermans, wiceszef Komisji odpowiedzialny za Zielony Ład.

W środę 243 nowe zakażenia, 10 osób zmarło

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 243 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz śmierci dziecięciu osób.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 55,8 tys. próbek – poinformował 1 kwietnia resort. W ciągu ostatniej doby wykonano 4,3 tys. testów.

Stefan Karczmarewicz: Już wiemy, dlaczego zgonów jest mało. PiS opublikował mechanizm swojej kreatywnej statystyki

„Poziom dyscypliny społecznej jest bardzo duży. Funkcjonariusze odwiedzili w ciągu minionej doby 150 tys. osób, które przebywają w kwarantannie, tylko w wypadku kilkuset osób mieliśmy do czynienia z naruszeniami (to ok. 0,5 proc.)” – informował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Decyzja w sprawie egzaminów po świętach

W czwartek rano CKE opublikowała na swej stronie internetowej pierwszy z arkuszy próbnego egzaminu maturalnego – z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie mają rozwiązać go w domu, a następnie przesłać do sprawdzenia swoim nauczycielom.

W związku z kolejnymi apelami o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty i matur (m.in. Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i Związku Nauczycielstwa Polskiego) Dariusz Piontkowski, szef MEN, zapowiedział, że w tej sprawie decydujący głos będzie miał minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. „Przypomnę, że zamknięcie tradycyjnego sposobu funkcjonowania szkół obowiązuje do 10 kwietnia, czyli tak naprawdę do Świąt Wielkanocnych. Zobaczymy, jak w tym czasie będą rozwijały się stany epidemiczne, i w okolicach Świąt Wielkanocnych na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, pan premier i cały rząd podejmie decyzje odnośnie (...) szkół, ale i innych sfer życia publicznego” – minister edukacji mówił w Polsat News.

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Od poniedziałku Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje arkusze do próbnego egzaminu, by pomóc uczniom klas VIII przygotować się do niego. Od czwartku 2 kwietnia CKE ma na swoich stronach internetowych zamieszczać arkusze próbnych egzaminów maturalnych. Matury mają rozpocząć się 4 maja.

Prezydent skieruje do TK przepisy ze specustawy dot. RDS

Andrzej Duda poinformował w środę, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. W podpisanej przez prezydenta specustawie dot. walki z koronawirusem znalazły się przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego. Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak we wtorek Sejm tę poprawkę odrzucił.

Premier może w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków. Jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi lub ogólnie brzmiące „sprzeniewierzenie się działaniom Rady”.

Nakaz noszenia maseczek?

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowała do premiera, ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego o wprowadzenie nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. „Wirus w otoczeniu może utrzymywać się do kilku godzin. Liczni eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa, i nie musi to być maska typu FP, ale może być zwykła, kilkuwarstwowa lub harmonijkowa, zrobiona nawet w warunkach domowych, na krótki czas ekspozycji” – napisała w liście prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Bożena Janicka. Autorzy listu zwracają uwagę na jeszcze jedną zaletę noszenia masek. Nosząc to zabezpieczenie jednocześnie ograniczamy ruchy mimowolne rąk. To oznacza, że unikamy drapania, pocierania czy dotykania ust i ona, a więc minimalizujemy ryzyko zakażenia koronawirusem.

W związku z epidemią koronawirusa zdecydowano, by w Polsce obowiązkowe szczepienia zawiesić do 18 kwietnia.

Od 1 kwietnia obowiązują nowe restrykcje w poruszaniu się

Zdaniem premiera „za dużo było kontaktów między ludźmi, spacerów na bulwarach i stąd były też zakażenia”. Dlatego rząd wprowadza nowe ograniczenia, które mają obowiązywać od 1 kwietnia:

 • w przestrzeni publicznej wszystkich obowiązuje zasada zachowywania dystansu dwóch metrów z wyjątkiem opieki nad dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi,
 • niepełnoletni w przestrzeni publicznej mogą się poruszać tylko z osobą dorosłą,
 • ograniczenie dostępu do parków, skwerów, bulwarów czy plaż,
 • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich,
 • zamknięcie usług fryzjerskich czy kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu,
 • w sklepie – limit trzy osoby na jedną kasę (na poczcie – dwie osoby do okienka),
 • na bazarach, targowiskach także trzy osoby do jednego straganu,
 • przed wizytą w sklepie należy nakładać rękawiczki,
 • w weekendy zamknięte sklepy budowlane (pozostają otwarte m.in. sklepy spożywcze i drogerie),
 • sklepy spożywcze czy drogerie codziennie od 10 do 12 otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia (rząd apeluje, żeby takie osoby robiły zakupy jak najrzadziej, co kilka dni),
 • dodatkowe wymogi w miejscach pracy – dystans co najmniej 1,5 metra, pracownicy powinni być wyposażeni w środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji,
 • zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych (z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do organizowania kwarantanny i dla pracowników firm np. budowlanych),
 • rozszerzona formuła kwarantanny nowe osoby podejrzane o kontakt z wirusem lub wracające z zagranicy zostaną poddane całkowitej izolacji poza domem lub cała rodzina izolowanego będzie musiała przebywać w kwarantannie,
 • dla poddanych kwarantannie obowiązek korzystania z rządowej aplikacji,
 • wprowadzenie limitu miejsc w komunikacji u prywatnych przewoźników takiego, jak u publicznych (do połowy miejsc siedzących w autobusie),
 • odwołanie wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych poza absolutnie niezbędnymi,
 • w sklepach i na stacjach benzynowych obowiązek dezynfekowania terminali czy dystrybutorów paliwa po każdym użyciu.

Za złamanie zasad będą stosowane nowe kary – od 5 tys. do 30 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności.

Czytaj: Co wolno, czego nie wolno. Rząd wyjaśnia

43 tys. ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie

Na świecie zachorowało już ponad 872 tys. osób. Najwięcej zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych (205 tys.), Włoszech (105,7 tys.), Hiszpanii (95,9 tys.), Chinach (82,3 tys.), Niemczech (71,8 tys.), Francji (52,8 tys.).

Ponad 43 tys. ludzi na całym świecie zmarło na COVID-19. Najwięcej we Włoszech (12,4 tys.), Hiszpanii (8,4 tys.), Stany Zjednoczonych (3,8 tys.), Francji (3,5 tys.) i Chinach (3,3 tys.).

W Iranie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 3 tys. W ciągu ostatniej doby zmarło 138 osób, odnotowano w sumie ponad 47,5 tys. zakażeń.

W USA prezydent Donald Trump ostrzegł, że kraj czekają bardzo ciężkie dwa tygodnie. Według dr Anthony'ego Fauci, dyrektora Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, trzeba przygotować się na rzeczywistość, w której 100 tys. Amerykanów umiera przez zakażenie koronawirusem.

Japonia zdecydowała się na zamkniecie się do końca kwietnia na kolejne 73 państwa, w tym m.in. USA, Wielką Brytanię i Kanadę (dotychczasowy zakaz wjazdu obejmuje większość państw Europy, Chiny i Południową Koreę).

W Szwecji w ciągu ostatniej doby zmarło 59 osób zakażonych koronawirusem, najwięcej od początku epidemii. W kraju wciąż otwarte są wszystkie sklepy, restauracje i szkoły. Władze jedynie rekomendują, by myć ręce, pracować z domów, unikać podróży i ograniczyć kontakty społeczne. W sumie w Szwecji zakażonych koronawirusem jest 4,9 tys. osób.

Football news:

Barcelona for 4.5 million euros will buy 70% of the rights to 19-year-old forward Sao Paulo Maya
Martin Ødegaard: Sociedad wants to get into the Champions League is a dream. It's hard to fight Real Madrid and Barca, but we can fight the rest
Newcastle midfielder Longstaff is close to a move to Udinese. His salary will increase by more than 30 times
Milan defender Duarte was injured. This is the second injury at the club after resuming training
Lyon bought Toko-Ekambi from Villarreal for 11.5 million euros
Porto coach: Matches without fans are like salad without dressing. Without vinegar, oil and salt – not the same
Newcastle defender Yedlin: We do not demand that the lives of blacks are more important than the lives of whites. Just to be treated as equals