Poland

70-latkowie w blokach startowych. Jak mogą zapisać się na szczepienie?

Jakie wnioski z rejestracji na szczepienia przeciwko covid najstarszych seniorów płyną dla 70-latków, którzy zaczną się zapisywać w najbliższy piątek? Że będą musieli mieć jeszcze więcej szczęścia i uporu.

Rejestracja osób powyżej 70. roku życia rozpocznie się, zgodnie z przedstawionym wcześniej harmonogramem, 22 stycznia. Oczywiście do tego czasu może się jeszcze coś zmienić, skoro od tego tygodnia czekają nas zmniejszone dostawy szczepionek Pfizera/BioNTech. Redukcja będzie solidna: wczoraj przyleciało do Polski 176 tys. dawek (czyli połowa ubiegłotygodniowego transportu), za tydzień będzie to 296 tys. dawek, a w kolejnym tygodniu 320 tys.

Dopiero od drugiej połowy lutego, jak poinformowano na konferencji prasowej, można spodziewać się powrotu do dostaw na poziomie 360-380 tys. dawek, a być może nawet większych. Przez najbliższe dni szczepionkę otrzymają więc tylko ci, którzy czekają teraz na drugą dawkę oraz – jak wynika z kalendarza narodowego programu szczepień – pensjonariusze domów pomocy społecznej.

Czytaj także: Zapisy na szczepienia, czyli narodowa improwizacja

Na razie odpowiedzialny za program szczepień Michał Dworczyk zapewnia, że żadne przesunięcia terminów nie są potrzebne, więc 25 stycznia ruszą szczepienia w grupie najstarszych seniorów. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że 70-latkowie nie muszą się obawiać przełożenia terminu rozpoczęcia swoich zapisów, choć nie można wykluczyć, że na którejś z konferencji prasowych w tym tygodniu będzie ich czekać przykra niespodzianka.

Osobiście: nie każda przychodnia POZ prowadzi zapisy

Ale co innego zapisać się, a co innego znaleźć wolny termin na zaszczepienie. W wielu placówkach, które zgłosiły akces do programu, kalendarz został już szczelnie wypełniony niemal do końca kwartału. Jeśli sporo 80-latków miało od minionego piątku problem z rejestracją w pierwszych 2–3 tygodniach lutego, to przed jeszcze trudniejszym zadaniem staną ci, którzy będą chcieli jak najszybciej zapisać się teraz.

A będzie można to zrobić w trojaki sposób: dzwoniąc do swojej placówki podstawowej opieki zdrowotnej, przez internet w Internetowym Koncie Pacjenta oraz przez rządową infolinię 989. Od razu warto zaznaczyć, że pierwsza opcja może być wygodna tylko wtedy, kiedy poradnia POZ, w której przyjmuje nasz lekarz rodzinny, będzie uczestniczyła w programie szczepień. Wbrew temu, co sądziło wielu seniorów (nienawykłych do sprawdzania w internecie szczegółów), nie wszystkie placówki POZ będą w tym roku szczepiły swoich podopiecznych przeciwko covid i dlatego wielu chętnych próbujących zapisać się na szczepienie już rankiem 15 stycznia odbiło się od drzwi poradni, nie rozumiejąc dlaczego.

Jeśli chcesz sprawdzić, która przychodnia w twojej okolicy prowadzi zapisy (a jednocześnie będzie prowadziła szczepienia), warto zajrzeć na stronę rządową albo na interaktywną stronę www.mapaszczepien.pl, uruchomioną przez serwis Kliniki.pl.

Infolinia: numer 989 dla wytrwałych

Bezpośredni telefon do punktu szczepień jest jednak obarczony ryzykiem, że nie dowiemy się od rejestratorki, która nie będzie już dysponowała wolnymi miejscami, w jakich poradniach są one jeszcze dostępne w najkrótszym terminie. Tego rodzaju informacjami dysponują jedynie konsultanci na infolinii 989, do których oczywiście trudno się wszystkim dodzwonić.

Czytaj także: Szczepienia bez znieczulenia. Testowanie systemu na 80-latkach

Ale gdy to się uda (infolinia jest czynna całą dobę), należy – najlepiej z mapą w ręku – przystąpić do analizy topograficznej zaproponowanych miejsc. Nie ma reguły, czy znajdą się w bliskiej okolicy, w sąsiednim mieście, a może nawet w innym województwie (jedna z czytelniczek poinformowała „Gazetę Wyborczą” w Bielsku-Białej, że jej matce zamieszkałej w Bieszczadach zaproponowano szczepienie w miejscowości oddalonej o 140 km, licząc na to, że dowiezie ją tam oczywiście rodzina; gminy organizują transport dla niesamodzielnych seniorów tylko do najbliższych punktów szczepień).

Trudno powiedzieć, czy 22 stycznia, gdy ruszą zapisy dla 70-latków, infolinia 989 będzie tak samo przeciążona, jak w miniony piątek, gdy testowano wytrzymałość łączy na osobach najstarszych (a przeważnie ich dzieciach, które starały się dodzwonić już w nocy). Zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, jest może sprawiedliwa, ale nie sądzę, by dobrze to świadczyło o organizatorach programu, jeśli do tej niemal sportowej rywalizacji zmusza osoby najstarsze, często niesprawne, i każe im startować w wymagającej konkurencji biegu z przeszkodami. Tego przykrego odczucia nie są w stanie zniwelować nawet mili młodzi ludzie pracujący na infolinii, którzy w miarę upływu czasu będą mogli proponować kolejnym grupom wiekowym coraz bardziej odległe terminy zapisów.

Czytaj także: Laptop, telefon, mróz. Polacy w kolejce na szczepienia

Internet: starcie z bezdusznym systemem

Ministerstwo Zdrowia chyba od początku zdawało sobie sprawę z natarcia na poradnie POZ w pierwszym dniu rejestracji większości chętnych oraz z przeciążenia infolinii (na którą nie można się było dodzwonić przez kilka godzin), ponieważ od początku rekomendowało trzecią opcję – zapisy przez internet w Internetowym Koncie Pacjenta (strona: pacjent.gov.pl, gdzie znajduje się system e-rejestracji).

Trzeba jednak mieć tam wcześniej założony tzw. profil zaufany, co już jest nie lada problemem dla osób starszych, ponieważ nawet wiele młodszych, częściej korzystających z internetu, odpada przy pokonywaniu kolejnych kroków tej procedury. 70-latkowie plus pewnie również będą woleli w tym wypadku polegać na swoich dzieciach, gotowych im w tym pomóc. Nawet jeśli wszystko się uda przed 22 stycznia, to sama rejestracja – na reklamowych filmikach rządu wyglądająca na prostą i przyjemną – może być już niemiłym rozczarowaniem. Bo po potwierdzeniu danych i wymaganej akceptacji regulaminu system sam zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania (adres został wcześniej podany na koncie pacjenta) – a bez żadnej możliwości rozmowy z konsultantem najprawdopodobniej może okazać się, że żadnych wolnych miejsc w sąsiedztwie już nie ma. Ba, skoro w niektórych miastach i dzielnicach 80-latkom proponowane są odlegle terminy pod koniec pierwszego kwartału, to co znajdzie automatyczny „system” w następnym tygodniu dla 70-latków?

Czytaj także: Szczepionki mRNA – co je łączy, co różni, która jest lepsza?

Tak czy inaczej, jeśli żaden z zaoferowanych terminów nie odpowiada osobie deklarującej chęć zaszczepienia, może ona skorzystać z wyszukiwarki i sama wskazać dogodne miejsce i czas – ale dla kogo jest ta propozycja, nie wiadomo, skoro większość punktów szczepień ma już kalendarze wypełnione po brzegi? Narzucona przez rząd maksymalna liczba 30 szczepień w tygodniu, będąca pochodną ściśle wyliczonych dostaw szczepionek, jest niewielka, więc trudno się dziwić, że tak szybko można nimi obdzielić wszystkich chętnych.

Football news:

Gattuso was fined 3 thousand euros for blasphemy
Burnley will ask for 50 million pounds for Pope. The goalkeeper is Interesting to Tottenham
Gladbach midfielder Neuhaus would like to move to Liverpool, his compensation is 40 million euros. Bayern are unlikely to fight for a player
Sampaoli took charge of Marseille. Contract - until 2023
Carlos Bianchi: PSG can score 5-6 goals for Barca in the second leg of the Champions League
Director of Shakhtar Srna about Roma in the 1/8 finals of the Europa League: Chances 50-50
Eintracht's forward Silva scored his 19th Bundesliga goal. Lewandowski has 26 goals, Holand has 17