Poland

65-latek z Łódzkiego z blisko 35 mln zł długu

Według danych BIG InfoMonitor i BIK osoby w wieku minimum 65 lat odpowiadają za ponad jedną czwartą przyrostu przeterminowanych zobowiązań. Chodzi o nieuregulowane w terminie rachunki i raty kredytowe.

"Wydawałoby się, że w minionym roku kłopoty finansowe powiększą przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, którym lockdowny odebrały źródło utrzymania lub też ograniczyły wpływy ze powodu czasowych obniżek wynagrodzeń, jednak to seniorzy poradzili sobie najgorzej" – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Prawie 400 tys. seniorów miało 10,4 mld zł nieopłaconych na czas zobowiązań

Na koniec listopada 2020 r. prawie 388 tys. seniorów miało 10,4 mld zł nieopłaconych na czas zobowiązań. Średnio na osobę to 26 tys. 817 zł, czyli o 10 proc. więcej niż w grudniu 2019 r., ale jednocześnie o 2,5 tys. zł (9,4 proc.) mniej niż wynosi średnia dla wszystkich. Najstarsi przyznają, że w pandemii nadal pomagali rodzinie, ale wielu z nich nie mogło dorabiać.

Na 4,9 mld zł zaległości, o które wzrosły przeterminowane zobowiązania wszystkich grup wiekowych - 1,4 mld zł przypadło właśnie na najstarszych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Łączne zadłużenie osób wpisanych do rejestru na koniec listopada 2020 r. wyniosło 82,6 mld zł.

W grupie seniorów przybyło też najwięcej (21,7 tys.) nierzetelnych płatników. Drugie miejsce zajęli 45-54-latkowie (18,2 tys. nowych osób z problemami w rozliczeniach). Są też grupy wiekowe, w których posiadających przeterminowane zobowiązania ubyło. 18-34 latków z zaległościami na koniec listopada 2020 r. było o ponad 26 tys. mniej niż po 2019 r.

Kłopoty z terminowymi rozliczeniami ma 5,8 proc. osób 65+

Grzelczak zwrócił uwagę, że nadal udział niesolidnych dłużników wśród najstarszych Polaków należy do najniższych w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Kłopoty z terminowymi rozliczeniami ma 5,8 proc. osób 65+, czyli co siedemnasta. Lepiej jest jedynie w najmłodszym pokoleniu 18-24 latków, gdzie udział osób, które mają problemy z opłacaniem rachunków i rat wynosi 4,8 proc., w pozostałych jest zdecydowanie wyższy. Najgorzej wypada grupa 45-54 latków, gdzie nie radzi sobie już 12 proc., czyli co ósma osoba.

Według ekspertów BIG nie można wszystkich kłopotów finansowych seniorów przypisać pandemii - znaczący przyrost zaległości, jak i samych dłużników, w tej kategorii wiekowej widoczny był już bowiem w pierwszym kwartale (0,4 mld zł i 10 tys. osób), kiedy koronakryzys nie wpływał na przedstawiane statystyki.

Zdaniem Grzelczaka wzrost kłopotów osób od 65. roku życia wynika też z innego powodu. Jak wskazano, w badaniu zleconym przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, seniorzy najrzadziej deklarują, że brakuje im w ciągu miesiąca pieniędzy na płacenie bieżących zobowiązań. Mówi o tym 34 proc. ankietowanych, podczas gdy wśród ogółu badanych, we wszystkich kategoriach wiekowych - 41 proc.

Ponad połowa (55 proc.) seniorów deklarujących kłopoty w comiesięcznym wiązaniu końca z końcem wskazuje, że główną tego przyczyną są za niskie wpływy. Niemal co piaty ankietowany, mówi też, że w tarapaty wpędza go finansowa pomoc udzielana najbliższym (18 proc.). "Restrykcje sanitarne również uderzyły w portfele grupy 65+, bo co piątemu (21 proc.) pandemia odebrała możliwość dorabiania do emerytury i renty" – zaznaczył Grzelczak. Jednocześnie zwrócił uwagę, że w części badania podsumowującej miniony rok, seniorzy najczęściej skarżyli się na wzrost cen towarów i usług (45 proc.).

Najwięcej seniorów z długami mieszka na Górnym i Dolnym Śląsku oraz Mazowszu. Również największy udział nierzetelnych płatników w swojej grupie wiekowej, seniorzy mają na Górnym i Dolnym Śląsku, ale też w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Wszędzie tam, problemy z terminowym opłacaniem zobowiązań ma ponad 7 proc. osób w wieku 65+. Średnia dla kraju wynosi 5,8 proc.

W najstarszej kategorii wiekowej niesolidnych dłużników dominują kobiety (ponad 51 proc.), a wśród rekordzistów więcej jest mężczyzn. Największy dług ciąży na 65-latku z woj. łódzkiego (ponad 34,7 mln zł). Drugi jest również 65-latek z prawie 32,5 mln zł zaległości z woj. dolnośląskiego, a trzecia - 67-letnia kobieta z Mazowsza, która widnieje w BIG InfoMonitor i BIK z nieopłaconymi zobowiązaniami powyżej 27,5 mln zł.

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7