Poland

119 nowych zakażeń. PiS chce dziś przegłosować drugą tzw. tarczę antykryzysową

Dziś o godz. 15 zbiera się Sejm. Druga tzw. tarcza antykryzysowa poszerza krąg przedsiębiorców uprawnionych do czasowego zawieszenia zapłaty składki ZUS.

Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 4532 (w tym 111 zgonów)

We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 119 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 32 osób z woj. śląskiego, 19 osób z woj. dolnośląskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. świętokrzyskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 5 osób z woj. podlaskiego, 4 osób z warmińsko-mazurskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego, 2 osób z woj. pomorskiego.

Poinformowano też o 4 kolejnych zmarłych. Są to: 64-letni mężczyzna hospitalizowany w Krakowie oraz 83-letnia kobieta hospitalizowana w Tychach, 77-letni mężczyzna hospitalizowany w Poznaniu i 85-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie, którzy mieli choroby współistniejące.

Sejm o drugiej tarczy

Dziś o godzinie 15 zbiera się Sejm. PiS chce przegłosować drugą tzw. tarczę antykryzysową. Projekt wprowadza zmiany w kilkudziesięciu ustawach. Poszerza krąg przedsiębiorców uprawnionych do czasowego zawieszenia zapłaty składki ZUS. Posłowie zajmą się również oraz projektem PSL „o utworzeniu prawdziwej Tarczy antykryzysowej”. Rząd poinformował we wtorek, że po wsparcie w ramach pierwszej tarczy zwróciło się już ponad 317 tys. przedsiębiorców.

Sejm przyjął ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w radiowej Trójce mówił o głosowaniu korespondencyjnym, które w poniedziałek przegłosowali posłowie PiS: „Jedna kwestia to kwestia bezpieczeństwa. Pan prezydent podkreślał, że kwestie bezpieczeństwa są fundamentalne. Z drugiej strony mówimy o najważniejszej instytucji demokratycznej, jaką są wybory. Polska jest państwem demokratycznym. Wydaje się, że rozwiązania przyjęte przez Sejm wychodzą na przeciw tym dwóm kwestiom”.

W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, która umożliwia przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2020 r. wyłącznie drogą głosowania korespondencyjnego – zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze wyborów. Zgodnie z założeniami ustawy głosownie będzie trwało od 6:00 rano do 20:00 wieczorem. W tych godzinach głosujący – samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby – będą musieli umieścić kopertę z kartą do głosowania i podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu w przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której są zarejestrowani jako wyborcy. W nowym projekcie ustawy znalazła się także poprawka o możliwości przesunięcia terminu wyborów przez marszałek Sejmu – w ramach terminów zgodnych z konstytucją (najpóźniej 17 maja 2020).

Zmienioną wersję projektu PiS złożył do Sejmu w poniedziałek późnym popołudniem, po przegranym w ciągu dnia głosowaniu nad pierwotnym projektem ustawy.

Czytaj także: Cuda nad urną. PiS łamie wszelkie zasady, żeby wybory były w maju

Za przyjęciem projektu było 230 posłów, przeciw 226, wstrzymały się dwie posłanki Porozumienia Iwona Michałek oraz Magdalena Sroka. Wśród głosujących przeciw ustawie znalazło się dwóch posłów z klubu PiS: Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij, obaj także z Porozumienia. Nie głosował Jarosław Gowin.

Za ustawą głosował także minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Izba wyższa ma 30 dni na to, by przyjąć ją bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości. Jeśli zrobi to w najpóźniejszym możliwym terminie, zmiana – po ewentualnym odrzuceniu przez Sejm sprzeciwu Senatu – wejdzie w życie 8 lub 9 maja.

Jarosław Gowin podał się do dymisji

Propozycja trzymiesięcznego przełożenia wyborów została odrzucona, w związku z tym podaję się do dymisji – ogłosił lider Porozumienia, wicepremier w rządzie PiS Jarosław Gowin. – Ja sam nie poprę ustawy ws. głosowania korespondencyjnego, ale przekonałem kolegów, by dać jej szansę, ta ustawa zostanie poparta przez większość posłów Porozumienia.

Na swoje miejsce Gowin zarekomendował Jadwigę Emilewicz. – Nasza propozycja pani minister Emilewicz jako wicepremiera spotkała się z życzliwym przyjęciem premiera, ale przed nami decyzja formalna. Uważam, że ustawa o głosowaniu korespondencyjnym jest potrzebna, ale jednocześnie trzeba przesunąć wybory. Jeśli nie będzie tego w ustawie, nie poprę jej – mówił Gowin.

Adam Szostkiewicz: Gowin ratuje sumienie metodą dymisji

Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Gowin ogłosił również, że przestaje być ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Boris Johnson przeniesiony na intensywną terapię

Na oddział intensywnej terapii trafił w poniedziałek wieczorem Boris Johnson – donosi BBC. „Za radą swojego lekarza premier został przyjęty do szpitala na badania. To krok zapobiegawczy” – podało wówczas biuro prasowe Downing Street. Brytyjski premier nie jest podłączony do respiratora, ale jest wspierany tlenem. Członek gabinetu szefa rządu Michael Gove zapowiedział, że jeśli stan zdrowia premiera zmieni się, rząd wystosuje w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

O swoim zakażeniu SARS-CoV-2 Johnson poinformował 27 marca na Twitterze, od tego czasu przebywał na kwarantannie w swoim mieszkaniu. Prowadził stamtąd prace rządu poprzez telekonferencje, wszystko jednak wskazuje na to, że mimo upływu 10 dni gorączka i inne objawy koronawirusa nie tylko nie ustąpiły, ale wręcz nasiliły się.

Boris Johnson ma 55 lat. Jak potwierdziło Downing Street, na swojego następcę w razie niedyspozycji wyznaczył ministra spraw zagranicznych Dominika Raaba.

Football news:

The Champions League final will be moved from Turkey. The match may take place in Lisbon (NY Times)
Inter have activated the option to extend young's contract and want to keep Sanchez in the team
5 matches of the Premier League and the championship game of Liverpool will be held on neutral fields at the request of the police
Rosel on prison in Spain: one idiot said I was a fucking Catalan and all Catalans should die
We went to the Danish stadium through Zoom: a 40-meter screen with video, a bulldog fan and attempts to sing at a distance of thousands of km
Werner will not transfer to Inter
Flick about comparisons with Heynckes: He's on a different level. Jupp had been successful for years, and I only came in November